Δευτέρα 27 Σεπτεμβρίου 2010

Ξέσπασμα με σούπερ Κράσιτς!

Την πρώτη του μεγάλη παράσταση με την φανέλα της Γιουβέντους έδωσε ο Κράσιτς ο οποίος με τρία προσωπικά του γκολ οδήγησε την «Μεγάλη Κυρία» στο εύκολο 4-2 επί της Κάλιαρι. Ο Σέρβος άνοιξε το σκορ στο 13', έδωσε στο 34' και πάλι το προβάδισμα μετά την ισοφάριση του Μάτρι, ενώ στο 70' πέτυχε το τρίτο προσωπικό του τέρμα για το 4-1. Νωρίτερα, ο Μπονούτσι είχε βρει και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα για την Γιουβέντους, η οποία απλά είδε στο 81' τον Μάτρι να μειώνει σε 4-2.

Λάτσιο από τα παλιά

Τις τελευταίες μέρες έγιναν πολλές συζητήσεις στη Λάτσιο για το αν ο Μάουρο Ζαράτε υπολογίζεται ή όχι από τον προπονητή του. Την Κυριακή, πάντως, ο Αργεντινός επιθετικός έγινε το κεντρικό πρόσωπο για καλό λόγο, καθώς έστειλε την ομάδα του στην κορυφή της Serie A! Ο Ζαράτε ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης των «λατσιάλι» στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Κιέβο, έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες και εξιλεώθηκε στο 69ο λεπτό, όταν κατέβασε ωραία την μπάλα και με σουτ στην κίνηση την έστειλε στα δίχτυα του Σορεντίνο, γράφοντας το 0-1 που έμεινε μέχρι και το τέλος.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η Νάπολι με εντυπωσιακό τρόπο επί της Τσεζένα. Οι «παρτενοπέι», που πριν από λίγα 24ωρα είχαν χάσει εντός έδρας με 3-1 από την Κιέβο, βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 48ο λεπτό με το γκολ του Παρόλο και απάντησαν... οργισμένα! Στο 72' ο Λαβέτσι με κοντινό πλασέ μετά από γύρισμα του Ντοσένα ισοφάρισε και στο 81' ο Χάμσικ με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-2. Η Τσεζένα δεν είχε άλλη επιλογή από το να βγει μαζικά μπροστά για να ισοφαρίσει, αλλά ο Καβάνι φρόντισε να τελειώσει τον αγώνα δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Νάπολι. Ο Ουρουγουανός σέντερ φορ στο 88' απέφυγε δύο αντιπάλους και με δυνατό σουτ έκανε το 1-3, για να πετύχει κι άλλο γκολ στις καθυστερήσεις, ξανά σε αντεπίθεση, διαμορφώνοντας το τελικό 1-4!

Στο Μπάρι, στον αγώνα της τοπικής ομάδας με την Μπρέσια, ο Παναγιώτης Κονέ σκόραρε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων με ωραίο πλασέ έχοντας να αντιμετωπίσει δύο παίκτες των γηπεδούχων, αλλά δεν κατάφερε να δώσει έστω τον βαθμό στην ομάδα του, καθώς η Μπάρι επικράτησε με 2-1. Οι γηπεδούχοι είχαν ανοίξει το σκορ στο 16' με τον Ρίβας να ολοκληρώνει μια όμορφη ομαδική προσπάθεια, ο Κονέ ισοφάρισε και στο 55' ο Μπαρέτο με πέναλτι έκανε το 2-1.

Πανηγύρια και στη Φλωρεντία, καθώς η Φιορεντίνα πέτυχε την πρώτη της νίκη. Οι «βιόλα» υποδέχθηκαν την Πάρμα και πήραν το «τρίποντο» που είχαν μεγάλη ανάγκη, ώστε να νιώσει πιο άνετα και ο Σίνισα Μιχαΐλοβιτς. Ο Λιάγιτς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους Τοσκανούς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 61', για να γίνει το τελικό 2-0 στο 76' με σουτ του Σιλβέστρι και την μπάλα να κοντράρει στον Λουκαρέλι, για να πάρει ύψος και να καταλήξει στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα, ισόπαλα ήρθαν τρία παιχνίδια. Η Παλέρμο αν και είχε την τέλεια ψυχολογία μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Γιουβέντους, δεν κατάφερε να επικρατήσει και της Λέτσε στη Σικελία. Η ομάδα του Ντέλιο Ρόσι, μάλιστα, βρέθηκε να χάνει με 2-0, αλλά κατάφερε να αντεπιτεθεί και να ισοφαρίσει με τον Μακαρόνε στις καθυστερήσεις. Η άλλη ομάδα της Σικελίας, η Κατάνια, κόλλησε στο 1-1 εντός έδρας με την Μπολόνια του Αλμπέρτο Μαλεζάνι ενώ Σαμπντόρια και Ουντινέζε δεν σκόραραν στο «Λουίτζι Φεράρις», με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό.