Σάββατο 11 Μαΐου 2013

Ρεάλ Μαδρίτης-Ολυμπιακός στον τελικό της Eurolegue

Η Ρεάλ είναι και πάλι εδώ! Η «Βασίλισσα» επικράτησε με 74-67 της Μπαρτσελόνα και επιστρέφει έπειτα από 18 χρόνια σε τελικό της Ευρωλίγκας. Και η σύμπτωση; Τότε, στην τελευταία της εμφάνιση είχε αντιμετωπίσει -και κερδίσει- τον Ολυμπιακό!

Οι δύο ομάδες έδωσαν τη δική τους παράσταση αλλά τελικά εκείνο που μέτρησε περισσότερο και από την εμπειρία των «μπλαουγκράνα» ήταν η φρεσκάδα που είχαν οι παίκτες της Ρεάλ. Φρεσκάδα που τους επέτρεψε να... πατήσουν γκάζι στο τέλος και να ανατρέψουν το -9 με το οποίο βρέθηκαν να χάνουν!

Η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προσπάθησε από το ξεκίνημα να δώσει το δικό της ρυθμό στο παιχνίδι καταφέρνοντας να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ωστόσο στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ με τη φρεσκάδα που της έδωσε η είσοδος του Σέρχι Ροντρίγκεθ.

Ο Ισπανός γκαρντ άλλαξε πλήρως το ρυθμό με αποτέλεσμα η Ρεάλ να ροκανίσει τη διαφορά και σημειώνοντας 28 πόντους στη δεύτερη περίοδο να πάρει προβάδισμα στο ημίχρονο με 39-33.

Η… χαρά της Ρεάλ με το προβάδισμα, κράτησε για πέντε λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς η Μπαρτσελόνα έκανε την αντεπίθεσή της με τον Τόμιτς, μειώνοντας στον πόντο (40-41). Παρ’ όλα αυτά, η «βασίλισσα» διατηρούνταν «μετά κόπων και βασάνων» μπροστά (46-48), με την Μπαρτσελόνα να κάνει ένα σερί 5-0 στα τελευταία τρία λεπτά και να διαμορφώνει το 51-48 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ανέλαβαν δράση οι Χουέρτας και Γιασικεβίτσιους, οι οποίοι έκαναν το 56-48, με το καταλανικό σερί να πηγαίνει στο 10-0.

Όμως, κάπου εκεί «μίλησε» ο Ρέγιες, ο οποίος με ένα δικό του σερί 5-0, μείωσε σε 61-57, ενώ στη συνέχεια το ματς έγινε ξανά ντέρμπι, καθώς το σκορ έγινε 63-63. Η Μπαρτσελόνα έδειχνε να τα έχει… χαμένα από τη φόρα των παικτών του Λάσο, οι οποίοι έκαναν «θραύση» και στα επιθετικά ριμπάουντ, με τη διαφορά για τους Μαδριλένους να πηγαίνει ακόμα και στο +6 (63-69), αφού έτρεχαν ένα επιμέρους σκορ 17-2 (από το 61-52!). Πλέον, οι Κυπελλούχοι Ισπανίας δεν είχαν ούτε χρόνο, αλλά ούτε και… πνευμόνια για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, με τη Ρεάλ να προκρίνεται στον τελικό με το 74-67.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 33-39, 51-48, 67-74.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας 19(3), Αμπρίνες, Ναβάρο 9(2), Γιασικεβίτσιους 6, Τοντόροβιτς 2, Ουάλας 2, Ίνγκλις 5(1), Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 6, Τζαγουάι, Τόμιτς 18.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 8, Σουάρεθ 6(2), Ρέγιες 17, Μίροτιτς 6(1), Ροντρίγκεθ 12(1), Μπέγκιτς 4, Κάρολ 2, Γιουλ 13(3), Σλότερ 6.

Πηγή: skai.gr