Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου 2010

Θρίαμβος της ΑΕΚ στην Κροατία

Θρίαμβος της ΑΕΚ στο Σπλιτ όπου νίκησε με 3-1 τη Χάιντουκ και πλέον βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στους “32” του Γιουρόπα Λιγκ. Της είναι αρκετή μια ισοπαλία στις 16 Δεκεμβρίου στο ΟΑΚΑ με την (πρωτοπόρο και αδιάφορη βαθμολογικά) Ζενίτ, ενώ περνάει ακόμα και με ήττα αν την ίδια μέρα δεν κερδίσει η Άντερλεχτ την Χάιντουκ. Η ΑΕΚ κυριάρχησε πλήρως στο β' ημίχρονο και σκόραρε με τους Σκόκο (51' πεν.), Μανωλά (61'), Μπλάνκο (84'). Η κροατική ομάδα μείωσε στο 90' με τον Μπούλιατ.

Το φιλμ του αγώνα

2' O Σκόκο ελίχθηκε στην περιοχή της Χάιντουκ και σούταρε από δεξιά άουτ
3' ΔΟΚΑΡΙ: Σε αντεπίθεση της κροατικής ομάδας ο Βούκουσιτς βρήκε τον Σαρμπίνι που σούταρε στο δεξί δοκάρι του Σάχα και στην επαναφορά ο Τόμασοφ από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ
12' Εκτέλεση φάουλ από τον Σκόκο, γύρισμα του Γκέντσογλου, αστόχησε από κοντά ο Λυμπερόπουλος
14' Εντυπωσιακή ενέργεια και σουτ του Τόμασοφ, απέκρουσε με τάκλιν ο Μανωλάς
16' Σουτ από δεξιά του Λυμπερόπουλου απέκρουσε στην κλειστή γωνία με τα πόδια ο Ραντόσεβιτς
21' Μπάσιμο και σέντρα σουτ του Σαρμπίνι, πετάχτηκε και δεν πρόλαβε ο Τόμασοφ που χτύπησε στο δοκάρι
45' Η μεγαλύτερη ευκαιρία της ΑΕΚ. Ο Λυμπερόπουλος έβγαλε έξοχη μπαλιά στον Μπερνς που έκανε το μπάσιμο από αριστερά, γύρισε στον Γκέντσογλου κι αυτός μόνος απέναντι στην εστία πλάσαρε άουτ
45'+ Αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Λιούμπισιτς αφύλαχτος από το σημείο του πέναλτι σούταρε και η μπάλα κόντραρε στον Μανωλά
48' Ο Μπερνς εξελίχθηκε έξοχα στην περιοχή της Χάιντουκ, ανατράπηκε αλλά ο Αγγλος διαιτητής δεν έδωσε το καθαρό πέναλτι
51' ΓΚΟΛ (0-1): Από μπαλιά του Μπερνς στην περιοχή ο Σκόκο ανατράπηκε από τον Μάλοτσα, τούτη τη φορά ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι και ο Σκόκο ευστόχησε από τα 11 μέτρα.
61' ΓΚΟΛ (0-2): Εκτέλεση κόρνερ από τον Σκόκο, άπιαστη κεφαλιά του Μανωλά και το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ
71' Και πάλι σε καλή θέση βρέθηκε ο Γκέντσογλου, αλλά το πλασέ του ήταν απογοητευτικό
84' ΓΚΟΛ (0-3): Πάσα του Λεονάρντο από δεξιά στην πλάτη της κροατικής άμυνας, ξέφυγε ο Μπλάνκο που πλάσαρε αμέσως και πέτυχε το τρίτο γκολ
90' ΓΚΟΛ (1-3): Με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι ο Μπούλιατ μείωσε για τη Χάιντουκ
93' ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ: Από κοντά ο Μαλόκα δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σάχα, με δεύτερη προσπάθεια πήρε την μπάλα από τον Αργεντινό τερματοφύλακα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο Ντιν υπέδειξε φάουλ

ΣΚΟΡΕΡ: 90' Μπουιλάτ - 51' πεν. Σκόκο, 61' Μανωλάς, 84' Μπλάνκο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάικ Ντιν (Αγγλία)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκέντσογλου - Μαλόκα, Μπούλιατ, Λιούμπισιτς, Γιοζίνοβιτς, Ίμπρισιτς

ΧΑΙΝΤΟΥΚ (Γκόραν Βούσεβιτς): Ραντόσεβιτς, Λιούμπισιτς (53' Άντριτς), Μπουλιατ, Ίμπρισιτς, Βούκουσιτς, Τομάσοφ (53' Κοπ), Γιοζίνοβιτς, Στρίνιτς, Όρεμους, Μαλόκα, Σχαρμπίνι
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Γιάχιτς, Μανωλάς, Δέλλας, Καράμπελας, Ντιόπ, Μάκος, Γκέντσογλου, Μπερνς (70' Λαγός), Σκόκο (77' Λεονάρντο), Λυμπερόπουλος (80' Μπλάνκο)