Τρίτη 21 Δεκεμβρίου 2010

Κύπελλο Ελλάδας: Ατρόμητος-Καβάλα 1-0

Ένα καλό δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να πάρει ο Ατρόμητος την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας νικώντας την Καβάλα με 1-0 στο Περιστέρι.
Οι γηπεδούχοι είδαν τους «αργοναύτες» να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού σε όλο το πρώτο ημίχρονο και στο μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης, την ώρα που εκείνοι έπαιξαν πιο δυνατά μόνο στην έναρξη του δευτέρου μέρους, διάστημα στο οποίο πέτυχαν και το νικητήριο γκολ.
Στο 50' ο Περόνε άλλαξε όμορφα τη μπάλα με τον Σφακιανάκη και μέσα στην περιοχή της Καβάλας ανατράπηκε από τον Θεοδωρέλη, με τον διαιτητή Κουκουλάκη να δείχνει αμέσως τη βούλα του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Αργεντινός και από τα 11 βήμα νίκησε τον Μάριο Γκαλίνοβιτς.
Η Καβάλα πίεσε στη συνέχεια, ψάχνοντας την ισοφάριση, όμως επιθετικά έμοιαζε ανίκανη να κάνει τη ζημιά και πράγματι δεν κατάφερε να αλλάξει το εις βάρος της σκορ.