Σάββατο 11 Δεκεμβρίου 2010

ΑΕΚ: Πρωταθλητρια χειμώνα στο Χάντμπολ!

Έγινε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στο Χάντμπολ.

Η Ένωση κέρδισε τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα και όλοι ευχόμαστε στο τέλος να πανηγυρίσουμε και το πρωτάθλημα.

Η «Ένωση» ξεκίνησε κάπως «νωθρά» το παιχνίδι, καθώς επιθετικά στάθηκε αρκετά άτυχη, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους παίκτες του Πανελληνίου να φύγουν στην αντεπίθεση και να πετυχαίνουν εύκολα γκολ, ενώ και στην άμυνα δεν υπήρξε η απαραίτητη συγκέντρωση. Αυτό δημιούργησε έναν εκνευρισμό στην ομάδα, ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να παραμείνουν κοντά στο σκορ ( 14-12 στο ημίχρονο).

Στην επανάληψη, οι παίκτες της ΑΕΚ έδειξαν το καλό τους πρόσωπο, παίζοντας εκπληκτική άμυνα και έχοντας πολύ καλύτερες επιλογές στην επίθεση. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να περάσει μπροστά στο σκορ στο 40΄ (17-18) και στην συνέχεια «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες την αναμέτρηση, κάνοντας τους περίπου 300 φίλους της, να «πετούν στον 7ο ουρανό». Τελικό σκορ 24-30, με την «Ένωση» να παραμένει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ παράλληλα να στέφεται πρωταθλήτρια χειμώνα!

Δεκάλεπτα: 6-4, 12-9, 14-12, 17-18, 19-23, 24-30

Για την ΑΕΚ, αγωνίστηκαν: Κουλούρης, Μπακαούκας 7, Παπαδόπουλος 2, Πάρκχανιουκ 5, Μάνιτς 6, Γεωργιάδης 6, Κόντης, Συγγάρης, Ασαρίδης 2, Τούτσης και Βακάλης 2. Στον πάγκο κάθισαν οι τραυματίες, Καφφάτος, Μεγαλοοικονόμου και Τσαούσης.