Δευτέρα 7 Οκτωβρίου 2013

Νίκη με ανατροπή για την Γιούβε, 3-2 την Μίλαν

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-1 από το 1', η Γιουβέντους έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 3-2 της Μίλαν στο Juventus Stadium, στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Serie A. Στο άλλο ματς των 21:45, Λάτσιο και Φιορεντίνα έμειναν στο 0-0 στο Ολίμπικο.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τους φιλοξενούμενους, αφού μόλις στο 1' κατάφεραν να άνοιξουν το σκορ! Μετά από πάσα του Νοτσερίνο, ο Μουντάρι νίκησε με πλασέ τον Μπουφόν και έκανε το 1-0 για την Μίλαν.

Παρά το σοκ του 0-1, οι γηπεδούχοι βρήκαν γρήγορα τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο, πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και έκλεισαν την ομάδα του Αλέγκρι στην εστία της.

Τελικά οι προσπάθειες της ομάδας του Κόντε καρποφόρησαν στο 15', όταν ο Πίρλο, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον Αμπιάτι και ισοφάρισε σε 1-1 για τους μπιανκονέρι.

Στην συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ ισόπαλο στο 1-1.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Μίλαν να φτάνει πολύ κοντά στο 2-1, όταν στο 52' ο Ρομπίνιο βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπουφόν, αλλά ο τερματοφύλακας της Γιουβέντους έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του βραζιλιάνου.

Οι αλλαγές του Κόντε έδωσαν πνοή στους μπιανκονέρι, οι οποίοι αύξησαν την πίεση τους στην συνέχεια. Στο 66', τα σουτ των Πογκμπά και Ασαμόα δεν βρήκαν στόχο, αλλά τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή.

Μετά από τραγικό λάθος των παικτών της Μίλαν στο κέντρο, ο Τζιοβίνκο πέρασε με ωραίο τρόπο τον Ζαπάτα και με κοντινό πλασέ νίκησε τον Αμπιάτι και έδωσε το προβάδισμα στην Μεγάλη Κυρία με 2-1.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους ροσονέρι στο 74', αφού έμειναν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μεξές.

Στο 75', η Γιουβέντους έβαλε γερές βάσεις για την τελική επικράτηση, αφού αύξησε το προβάδισμα της σε 3-1. Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πίρλο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Αμπιάτι, αλλά στην επαναφορά ο Κιελίνι δεν δυσκολεύτηκε σε κενό τέρμα να σκοράρει.

Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, η ομάδα του Αλέγκρι βρήκε τον τρόπο να μειώσει σε 2-3 στο 90' και να δώσει εκ νέου ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Μετά από τραγικό λάθος του Πογκμπά, ο Μουντάρι έκλεψε την μπάλα, το σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή κόντραρε στον Μπονούτσι και κατέληξε στα δίχτυα του Μπουφόν.

Η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στους φιλοξενούμενους, όταν στο τέταρτο λεπτό των καθυσετρήσεων ο Ζαπάτα πήρε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο άλλο ματς των 21:45, Λάτσιο και Φιορεντίνα έμειναν στο ισόπαλο 0-0, μετά από ένα κακό ματς στο Ολίμπικο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 7ης αγωνιστικής:
Σάββατο (5/10)
Κιέβο Βερόνα - Αταλάντα 0-1 (16' Μοράλεζ)
Ιντερ - Ρόμα 0-3 (18', 40' πέν. Τότι, 44' Φλορέντσι)

Κυριακή (6/10)
Πάρμα - Σασουόλο 3-1 (33' Παλαντίνο, 70' Ρόσι, 76' Κασάνο - 45'+6' πέν. Μπεράρντι)
Ουντινέζε - Κάλιαρι 2-0 (33' Ντανίλο, 53' Ντι Νατάλε)
Κατάνια - Τζένοα 1-1 (59' Μπαριέντος - 87' αυτ. Λεγκροτάλιε)
Μπολόνια - Ελλάς Βερόνα 1-4 (52' πέν. Ντιαμάντι - 22' Κατσιατόρε, 29' Ιτουρμπέ, 56' Τόνι, 90'+2' Ζορζίνιο)
Σαμπντόρια - Τορίνο 2-2 (41' Σανσόνε, 90'+3' πέν. Εντερ - 66' Ιμόμπιλε, 76' πέν. Τσέρτσι)
Νάπολι - Λιβόρνο 4-0 (3' Πάντεφ, 26' Ινλέρ, 54' Καγεχόν, 83' Χάμσικ)
Γιουβέντους - Μίλαν 3-2 (15' Πίρλο, 69' Τζιοβίνκο, 75' Κιελίνι - 1', 90' Μουντάρι)
Λάτσιο - Φιορεντίνα 0-0