Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου 2010

Με πέναλτι-δώρο μεγάλη νίκη ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από το “Κλεάνθης Βικελίδης” με πέναλτι του Σισέ στο 43'. Πέναλτι που υπέδειξε λανθασμένα ο διαιτητής Δαλούκας, καθώς δεν φάνηκε να ανατρέπεται ο Βύντρα από τον Χαβίτο.

Το φιλμ του αγώνα
4' Εκτέλεση φάουλ από τον Τόχα, ο Τζόβας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
24' Ο Νίνης βρήκε χώρο και έκανε το σουτ, ο Σηφάκης έδιωξε με τις γροθιές.
30' Σέντρα του Λέτο από αριστερά, ο Σισέ πλάσαρε στην κίνηση, η μπάλα βρήκε το δοκάρι, στην επαναφορά ο Νίνης έκανε κάτι μεταξύ πάσας και σουτ και έχασε μοναδική ευκαιρία.
43' ΓΚΟΛ (0-1): Ο Χαβίτο προσπάθησε να εμποδίσει τη διείσδυση του Βύντρα, αλλά δεν τον ανέτρεψε. Ο Δαλούκας έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Σισέ το αξιοποίησε.
57' Εκτέλεση φάουλ του Μίτσελ, σωτήρια επέμβαση του Τζόρβα.
63' Ο Σισέ βγήκε απέναντι στον Σηφάκη που έπεσε στα πόδια του και απέκρουσε  το πλασέ.
69' Εκτέλεση φάουλ του Νέτο, άλλη μια απόκρουση του Τζόρβα στην αριστερή του γωνία.
70' Νέα εκτέλεση φάουλ από τον Νέτο, εξ επαφής κεφαλιά του Κόκε, ο Τζόρβας μπλόκαρε σταθερά.
78' Ο Χαβίτο βγήκε απέναντι από τον Τζόρβα, αλλά ο τερματοφύλακας μπλόκαρε στο πλασέ του Ισπανού
83' Διαγώνιο σουτ του Λέτο από αριστερά, ο Σηφάκης απέκρουσε στη δεξιά του γωνία.

ΣΚΟΡΕΡ: 43' πεν. Σισέ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δαλούκας (Θεσσαλίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χαβίτο, Ναφτί - Σιμάο, Ζιλμπέρτο, Λέτο, Μπουμσόνγκ

ΑΡΗΣ: Σηφάκης, Νέτο, Μίσελ, Γκιάρο, Λαζαρίδης, Ναφτί, Πρίττας, Τόχα (64' Μενδρινός), Χαβίτο, Κόκε, Ρουίς (71' Τσέζαρεκ).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τζόρβας, Μαρίνος, Βύντρα, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Ζιλμπέρτο, Σιμάο, Γκοβού (79' Γκαρσία), Λέτο, Νίνης (75' Κατσουράνης), Σισέ (84' Δημούτσος).