Σάββατο 11 Σεπτεμβρίου 2010

Νέα νίκη για Τσέλσι, απώλεια για Γιουναϊτεντ

Η Τσέλσι νίκησε 3-1 στο «Απτον Παρκ» την Γουέστ Χαμ και έφτασε στο 4/4 στην Πρέμιερ Λιγκ. Η Αρσεναλ, νίκησε 4-1 την Μπόλτον στο «Εμιρατς», αλλά η Μάντσεστερ Γιουναϊτεντ δέχτηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις από την Εβερτον (3-3).

Η Τσέλσι λοιπόν, προηγήθηκε νωρίς 2-0 με τους Εσιέν (2' ) και Καλού (18' ). Ο πρώτος, σκόραρε και στο 83' για το 3-0, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν δύο λεπτά αργότερα με τον Πάρκερ.

Η Αρσεναλ, προηγήθηκε στο 24' με τον Κοτσιέλνι, η Μπόλτον ισοφάρισε στο 44' με τον Ελμάντερ, αλλά στο β' μέρος έμεινε με δέκα παίκτες και οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν. Ο Σαμάκ είχε κάνει το 2-1 στο 58' και τα άλλα δύο γκολ σημείωσαν οι Σονγκ (78' ), Βέλα (83' ).

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προηγείτο 3-1 στο «Γκούντισον Παρκ» του Λίβερπουλ και όλα έδειχαν ότι θα έφτασε σε μιά άνετη νίκη. Ομως, η Εβερτον κατάφερε να πετύχει δύο γκολ στις καθυστερήσεις και να ισοφαρίσει (3-3)!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Πίενααρ στο 39' , αλλά η Γιουναιτεντ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Φλέτσερ (43' ). Κι όχι μόνο αυτό, αλλά προηγήθηκε 3-1 με τους Βίντιτς (48' ) και Μπερμπάτοφ (66' ). Η Εβερτον δεν τα παράτησε και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με τους Κέιχιλ (91' ) και Αρτέτα (93' ).

Στα άλλα ματς της 4ης αγωνιστικής: Φούλαμ-Γουλβς 2-1,Γουίγκαν-Σάντερλαντ 1-1, Γουέστ Μπρομ-Τότεναμ 1-1, Νιούκαστλ-Μπλάκπουλ 0-2, Μάντσεστερ Σίτι-Μπλάκμπερν 1-1. Αυριο: Μπέρμιγχαμ-Λίβερπουλ.

Στη βαθμολογία, Τσέλσι 12, Αρσεναλ 10, Μάντσεστερ Γιουν 8, Μπλάκπουλ 7.