Τρίτη 30 Μαρτίου 2010

Κοιτάζει... σεντόνι η Μπιλμπάο, 4-3 τη Ράσινγκ Σανταντέρ

Όνειρα για Champions League κάνει η Αθλέτικ Μπιλμπάο. Η ομάδα του Καπαρός επικράτησε με 4-3 της Ράσινγκ Σανταντέρ, έπιασε τη Σεβίλη στην πέμπτη θέση και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.
Αθλέτικ Μπιλμπάο – Ράσινγκ Σανταντέρ 4-3 (14', 78' πεν. Γιορέντε, 18' Τοκέρο, 88' Σουσαέτα – 41' Τσιτέ, 80', 90 +3' Μπολάδο)
Δυνατό παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά διεξήχθη στο Σαν Μαμές. Στο 14' ο Γκαμπιλόντο γέμισε για τον Γιορέντε, που από κοντά έκανε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο σκόρερ της Μπιλμπάο έβγαλε την ασίστ για τον Τοκέρο, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν και τα κατάφεραν στο 41’, με τον Τσιτέ να γράφει το 1-2.

Το αποτέλεσμα αυτό διατηρήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα μέχρι το 78ο λεπτό, όταν ο Γιορέντε νίκησε τον Κολτόρτι από τα έντεκα βήματα, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 3-1. Η απάντηση της Σανταντέρ ήταν άμεση με τον Μπολάδο να μειώνει σε 2-3, τρία λεπτά αργότερα.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Οριόλ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολο το έργο των φιλοξενουμένων για να φύγουν έστω με τον βαθμό της ισοπαλίας. Στο 88' ο Σουσαέτα βρήκε δίχτυα και διαμόρφωσε το 4-2, κλειδώνοντας τη νίκη της Μπιλμπάο.

Το μόνο που κατάφερε η Σανταντέρ ήταν να μειώσει εκ νέου τη διαφορά των τερμάτων, κάνοντας το τελικό 3-4 με τον Μπολάδο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.