Κυριακή 22 Αυγούστου 2010

Αφήνει βαθμούς η Οσέρ, ήττα για την Αρλ των Μπασινά και Χαριστέα

Ο Χάιντσε άνοιξε το σκορ για την Μαρσέιγ
Παρίσι, Γαλλία
Την τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία της στο πρωτάθλημα παραχώρησε η Οσέρ με την Βαλανσιέν στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του σαμπιονά. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ντάνιτς, αλλά η χαρά τους κράτησε μόλις τρία λεπτά, καθώς ο Γέλεν ισοφάρισε.

Η Τουλούζ εξακολουθεί να εντυπωσιάζει στο ξεκίνημα του γαλλικού πρωταθλήματος, καθώς επιβλήθηκε και της νεοφώτιστης Αρλ με 2-1 και μετράει μέχρι τώρα το απόλυτο (3Χ3).

Οι Αγγελος Μπασινάς και Αγγελος Χαριστέας έκαναν το ντεμπούτο τους με την φανέλα της ουραγού της βαθμολογίας και, μάλιστα, ξεκίνησαν βασικοί. Ο πρώτος, όμως, αντικαταστάθηκε στο 45', ενώ ο Σερραίος στράικερ έπαιξε σε ολόκληρο το 90λεπτο.

Μετά από δύο ήττες η πρωταθλήτρια Μαρσέιγ επέστρεψε στις επιτυχίες με το 2-0 επί της Λοριάν, ενώ την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε και η Λιόν (1-0) την Μπρεστ.

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου (3η αγωνιστική)

Λανς-Μονακό               2-2 (73' Εντουάρντο, 83' Ρουντέ - 19' Νικουλάε, 69' Αουμπαμεγιάνγκ)

Λιόν-Μπρεστ               1-0 (20' Μακούν)

Μαρσέιγ-Λοριάν            2-0 (6' Χάιντσε, 72' Ταϊβο)

Νις-Νανσί                 1-1 (27' Φαέ -86' Εφουλου)

Ρεν-Σεντ Ετιέν            0-0

Τουλούζ-Αρλ               2-1 (36' Μπράατεν, 62' Ντιτό - 64' Ντιά)

Οσέρ-Βαλανσιέν            1-1  (70' Γέλεν - 67' Ντάνιτς)