Κυριακή 22 Αυγούστου 2010

Σαρωτική Χόφενχαϊμ, με το δεξί το Αμβούργο, ήττα της Αίντραχτ

Με το αριστερό η ομάδα του Αμανατίδη
Η Χόφενχαϊμ αποδείχθηκε η ομάδα-αποκάλυψη της πρεμιέρας της bundesliga, καθώς συνέτριψε 4-1 τη Βέρντερ στη «Ράιν-Νέκαρ Αρίνα».

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς με πέναλτι του Φριγκς, όμως ισοφάρισε ο Ντεμπά Μπα στο 20΄ και ακολούθησε ένα σαρωτικό επτάλεπτο προς το τέλος του ημιχρόνου, όπου η Χόφενχαϊμ φόρτωσε τα δίχτυα της Βέρντερ με ακόμα τρία γκολ.

Οσο για την «ελληνοκρατούμενη» Αϊντραχτ, η πρεμιέρα δεν στέφθηκε με επιτυχία, καθώς ηττήθηκε 2-1 στο Ανόβερο. Με την ομάδα της Φρανκφούρτης ξεκίνησαν βασικοί οι Τζαβέλλας, Γκέκας, Αμανατίδης, αλλά μόνο ο τελευταίος έμεινε στο γήπεδο έως το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Χαλίλ Αλτιντόπ αντικατέστησε τον Γκέκα στο 60', ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Κορκμάζ πήρε τη θέση του Τζαβέλλα.

Τέλος, εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της νεοφώτιστης Ζανκτ Πάουλι, που πέρασε με 3-1 από την έδρα της Φράιμπουργκ, παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Με...το δεξί μπήκε στο πρωτάθλημα και το Αμβούργο. Η ομάδα του γερμανικού Βορρά νίκησε 2-1 τη Σάλκε στο μεγάλο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Ρούουντ φαν Νιστελρόι, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα.

Από τους δύο Έλληνες που έχει στο δυναμικό της η Σάλκε, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος, ξεκίνησε βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 49' από τον Λούκας Σμιτς, ενώ ο Πλιάτσικας έμεινε εκτός αποστολής.

Από το 61ο λεπτό η Σάλκε αγωνιζόταν με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Χαουέντες με δεύτερη κίτρινη κάρτα (είχε δεχθεί την πρώτη οκτώ λεπτά νωρίτερα).

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου (1η αγωνιστική)

Μπάγερν Μονάχου-Βόλφσμπουργκ 2-1 (9' Μίλερ, +90' Σβαϊνστάιγκερ - 55' Τζέκο)

Χοφενχάιμ-Βέρντερ Βρέμης 4-1 (20' Μπα, 37' Μλάπα, 41' Ιμπίσεβιτς, 43' Σαλίχοβιτς - 3' πεν. Φρινγκς)

Γκλάντμπαχ-Νυρεμβέργη 1-1 (31' Ιντρίσου - 15' Χέγκελερ)

Κολωνία-Καϊζερσλάουτερν 1-3 (8' Νοβάκοβιτς - 70', 84' Λάκιτς, 88' Ιλίτσεβιτς)

Φράιμπουργκ-Ζανκτ Πάουλι 1-3 (78' Σισέ - 83' Μπολ, 89' Σουκούτα Πασού, +90' Μπάρτελς)

Ανόβερο-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-1 (21' Ράους, 75' Για Κόναν - 27' Κέλερ)

Αμβούργο-Σάλκε 2-1 (46', 83' Ρούουντ Φαν Νιστελρόι - 80' Φαρφάν)