Σάββατο 11 Δεκεμβρίου 2010

Πρώτη ήττα του ΠΑΣ Γιάννινα στη Β' Εθνική

Από τον αγώνα Εθνικού-ΟΦΗΟ Λεβαδειακός συνέχισε το καταπληκτικό σερί του και υποχρέωσε τον ΠΑΣ Γιάννινα στην πρώτη του φετινή ήττα στη Β' Εθνική. Το “χρυσό” γκολ σημείωσε στο 92ο λεπτό ο με κεφαλά ο Γιώργος Μπάρκογλου. Ο ΠΑΣ κινδυνεύει να πέσει από την πρώτη θέση αν την Κυριακή νικήσει στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός τον Πανθρακικό.

Η ομάδα της Λιβαδειάς πέτυχε την τέταρτη διαδοχική νίκη ή πέμπτη στα τελευταία έξι ματς και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Βασίλη Βούζα ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερη, είχε στο 3' δοκάρι με τον Πόποβιτς και αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει νωρίτερα γκολ.
Στο Ελληνικό, ο ΟΦΗ είχε δοκάρι με τον Κάλαϊτζιτς στο 17', έχασε με αποβολή στο 42' τον Μπούρμπο και στο 71' ο Εθνικός πέτυχε το γκολ με φάουλ του Βραζιλιάνου Λούκας Περέιρα και πανηγύρισε την πρώτη νίκη ύστερα από 8 ματς.

Συνέχισε τις καλές εμφανίσεις ο Διαγόρας που με το 1-0 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας παρέμεινε στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Ο Μπάρτος Ταραχούλσκι πέτυχε στο 37' το γκολ που έκρινε το ματς, το τέταρτο φετινό του 35χρονου Πολωνού φορ.

Ο Θρασύβουλος προηγήθηκε με τον Ζαχαρόπουλο στην Κατερίνη, αλλά στο β' ημίχρονο ο Πιερικός γύρισε το ματς (3-1) .

Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Διαγόρας – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0 (37’ Ταραχούλσκι)
Λεβαδειακός – ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 (92’ Μπάρκογλου)
Πιερικός – Θρασύβουλος 3-1 (53’ Γκουγκουλιάς, 72’ Δήμου, 90’ Κωνσταντινίδης - 34’ Ζαχαρόπουλος)
Εθνικός – ΟΦΗ 1-0 (71' Περέιρα)

Κυριακή (15:00)

Παναιτωλικός – Πανθρακικός (15:00)