Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2011

Πρωταθλήτρια χειμώνα η Μπάγερν Μονάχου

Η Κολωνία άντεξε για ένα ημίχρονο στην Αλιάντζ Αρίνα, όμως στη συνέχεια και παρά γο γεγονός πως έπαιζε με παίκτη παραπάνω, υποτάχθηκε με 3-0 στους Βαυαρούς, οι οποίοι κατέκτησαν τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα.

Μπορεί να μην είχε τον Ριμπερί από το 33΄και μετά καθώς ο Γάλλος αποβλήθηκε, όμως η Μπάγερν βρήκε τον τρόπο να κάμψει την αντίσταση της Κολωνίας και να παραμείνει στην κορυφή  του βαθμολογικού πίνακα διευρύνοντας την διαφορά της από Σάλκε, Ντόρτμουντ και Γκλάντμπαχ.

Ο πρώτος σκόρερ της Μπουντεσλίγκα, Μάριο Γκόμεζ ήταν αυτός που άνοιξε τον δρόμο πετυχαίνοντας  το 16ο του γκολ σε 16 ματς, στο 48ο λεπτό. Ο Αλάμπα έκανε το 2-0 στο 63΄και ο Κρόος διαμμόρφωσε το τελικό 3-0 δύο λεπτά πριν το φινάλε.