Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2011

Bundesliga: Με Μάριο Γκόμεζ στην κορυφή η Μπάγερν

250Image via WikipediaΤις γκέλες των Ντόρτμουντ και Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ εκμεταλλεύτηκε η Μπάγερν Μονάχου.

Στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 16ης αγωνιστικής στη Bundesliga, οι Βαυαροί επικράτησαν 2-1 εκτός έδρας της Στουτγκάρδης και απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιουπ Χάινκες ήταν ο Μάριο Γκόμεζ. Ο Γερμανός στράικερ «χτύπησε» δύο φορές στο “Mercedes-Benz Arena” κι έφτασε τα 15 γκολ σε 16 αγωνιστικές. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί, μάλιστα, στο ξεκίνημα του ματς με τον Γκέντνερ.

«Αυτοκτόνησε» στην έδρα της η Ντόρτμουντ. Αν και προηγήθηκε με τον Καγκάουα, η ομάδα της Βεστφαλίας παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Καϊζερσλάουτερν (ισοφάρισε ο Σαχάν στην επανάληψη), στην ενδεκάδα της οποίας αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο ο Κώστας Φορτούνης. Ο έτερος Έλληνας της «Λάουτερν», Θανάσης Πέτσος, μπήκε αλλαγή στο 83΄.