Δευτέρα 30 Μαΐου 2011

Ενα βήμα πριν την κατάκτηση του τίτλου στην Α1 βρίσκεται ο Παναθηναϊκός.

Στον δεύτερο τελικό των πλέι οφ, που έγινε στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων, το "τριφύλλι" επιβλήθηκε 78-66 του Ολυμπιακού και προηγείται, πλέον, με 2-0 στη σειρά των τελικών.

Οι δύο "αιώνιοι" θα συναντηθούν για τρίτη φορά την ερχόμενη Τετάρτη στο ΣΕΦ (22:00), παιχνίδι που αν πάρει ο Παναθηναϊκός θα στεφθεί πρωταθλητής.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 37-43 (ημ.),

Από τον Μπουρούση ήρθε το πρώτο καλάθι του αγώνα, έπειτα από κλέψιμο και ασίστ του Παπανικολάου. Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να δυσκολεύεται στον επιθετικό τομέα επιχειρώντας σουτ στη λήξη των 24 δευτερολέπτων για αυτό και χρειάστηκε σχεδόν τρία λεπτά για να πετύχει τους πρώτους του πόντους και να μειώσει σε 2-4. Η πολύ καλή άμυνα του Ολυμπιακού σε συνδυασμό με πέντε αναπάντητους πόντους, από Μαυροκεφαλίδη και Λούκας, τον έφεραν στο +7 (2-9) και ανάγκασαν τον Ομπράντοβιτς να καλέσει το πρώτο τάιμ άουτ του παιχνιδιού. Τα γκάζια του «Ζοτς» έδειξαν να πιάνουν τόπο αρχικά ωστόσο η επιλογή του να αφήνει χωρίς παίκτη πάνω του τον Μαυροκεφαλίδη μακριά από το λόου πόστ, κόστισε στους γηπεδούχους (6-13). H παρατεταμένη αστοχία των γηπεδούχων και το καλάθι του Παπανικολάου 40’' πριν τη λήξη έπειτα από λάθος πάσα του Δημήτρη Διαμαντίδη έφερε τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους στη μέγιστη τιμή της, στο +9 (10-19). Το μόνο που κατάφεραν οι «πράσινοι» ήταν να μειώσουν με δύο βολές του Μάικ Μπατίστ (12-19).

Το κάρφωμα του Μάριτς έπειτα από την ασίστ του Καλάθη και το τρίποντο του Νίκολας στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, μείωσαν στο καλάθι (17-19) για τον Παναθηναϊκό και παράλληλα ζέσταναν τις εξέδρες στο ΟΑΚΑ. Οι «ερυθρόλευκοι» ξαναπήραν «ανάσες» με τον γκολ φάουλ του Γλυνιαδάκη όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, αρχικά με τον Νίκολας, στη συνέχεια με τον αρχηγό τους -που «εξαργύρωσε» την τεχνική ποινή που χρεώθηκε για διαμαρτυρία ο Τεόντοσιτς- και τελικά με τον Τσαρτσαρή (22-22). Ένα τρίποντο και ένα λέι απ του Βασίλη Σπανούλη έφεραν το Ολυμπιακό στο +5 (24-29). Την ίδια ώρα οι «πράσινοι» μετρούσαν τις… χαμένες βολές από τη γραμμή της φιλανθρωπίας η οποία δεν τους βοηθούσε στον επιθετικό τομέα (26-33), παρόλα αυτά βρήκαν λύσεις και με εύστοχο σουτ του Καλάθη από τα 6,75 μείωσαν σε 31-33. Ένα ξέσπασμα, με επιμέρους 10-2, για τους παίκτες του Ίβκοβιτς του έδωσαν διψήφιο προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς (33-43), 1’26’’ πριν το ημίχρονο. Οι βολές των Μπατίστ και Διαμαντίδη μείωσαν σε 37-43, σκορ με το οποίο οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Περίπου δύο λεπτά χρειάστηκαν στον Παναθηναϊκό για να ροκανίσει τη διαφορά που έχτισαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη, το λέι απ του Καλάθη και τέσσερις πόντοι του Μπατίστ έφεραν τους γηπεδούχους για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι (46-45) και ανάγκασαν τον «Ντούντα» να καλέσει τάιμ άουτ. Εναλλαγές στο σκοράρισμα ακολούθησαν από εκείνο το σημείο με πότε τους «πράσινους» και πότε τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τα ινία, όμως με κανέναν να μην μπορεί να ξεφύγει με παραπάνω από έναν πόντο. Τα νεύρα ήταν προφανή εκατέρωθεν με αρκετά λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση. Ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν 1’34’’ πριν την ολοκλήρωση των 30’ με δύο τρίποντα από Νίκολας και Φώτση να πάρουν προβάδισμα πέντε πόντων (58-53). Ο Παπαλουκάς έδωσε «ανάσα» με το τρίποντο του στους «ερυθρόλευκους» μειώνοντας στο καλάθι (60-58).

Ο Μπουρούσης έφερε γρήγορα το ματς στα ίσα, αφήνοντας την μπάλα στο καλάθι και ισοφαρίζοντας σε 60-60, όμως οι «πράσινοι» απάντησαν γρήγορα. Αρχικά με δύο βολές του Αμερικανού τους σέντερ, στη συνέχεια με δύο βολές του Τσαρταρή από φάουλ του Σπανούλη που άναψε τα αίματα στο παρκέ, και στη συνέχεια με τέσσερις πόντους και πάλι από τον Μπατίστ για το 67-60. Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Ίβκοβιτς για να συνεφέρει τους παίκτες του και να κόψει το ρυθμό των γηπεδούχων δεν είχε αποτέλεσμα. Τα απανωτά λάθη και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ των «ερυθρόλευκων» έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +12 (74-62). Μικρό σερί 4-0 έτρεξε ο Ολυμπιακός μειώνοντας σε 74-66 ενάμισι λεπτό πριν το τέλος όμως οι Πειραιώτες δεν έδειχναν να έχουν αποθέματα να γυρίσουν το ματς στο χρόνο που απέμενε και έτσι οι «πράσινοι» επικράτησαν με 78-66 κάνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 37-43, 60-58, 78-66

Παναθηναϊκός (Ζέλιμρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 4, Μπατίστ 19, Φώτσης 5 (8 ριμπάουντ), Σάτο 7 (1), Νίκολας 9 (2), Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 15 (1), Βουγιούκας 2, Καλάθης 9 (1), Μπόγρης, Καϊμακόγλου 2

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 3 (1), Λούκας 11 (1), Σπανούλης 14 (2), Πρίντεζης, Μπουρούσης 12, Κέσελ, Μαυροκεφαλίδης 14, Χαλπερίν, Γλυνιαδάκης 5, Παπανικολάου 2, Έρτσεγκ 3 (1), Τεόντοσιτς 2