Κυριακή 29 Μαΐου 2011

Η Μπαρτσελόνα "υπνώτισε" και διέλυσε την Μάντσεστερ!

Η Μπαρτσελόνα νίκησε 3-1 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και κατέκτησε το Champions League για 4η φόρα στην ιστορία της.

Στο πρώτο 10 λέπτο του ματς, οι Άγγλοι είχαν την κατοχή και έπαιζαν καλύτερα, από τους Καταλανούς. Όμως η Μπαρτελόν ήταν αυτή που είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία με τον Πέδρο στο 15' και τον Βίγια 21'. Τελικά στο 27' λεπτό ήρθε το γκολ για την "Μπάρτσα" με τον Πέδρο, αλλά 7 λεπτά αργότερα η Μάντσεστερ ισοφάρισε με ωραίο σουτ του Ρούνεϊ.

Στο 2ο ημίχρονο, η Μπαρτελόνα μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με γκολ του Μέσσι στο 53'. Η Μάντσεστερ δεν μπόρεσε να κάνει κάτι και έτσι δέχτηκε κι άλλο γκολ στο 69' με τον Βίγια να τριπλασιάζει τα τέρματα της Μπαρτελόνα.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Ντάνιελ Αλβες (88΄ Πουγιόλ), Πικέ, Μασκεράνο, Αμπιντάλ, Μπούσκετς, Τσάβι, Ινιέστα, Βίγια (86΄ Κεϊτά), Μέσι, Πέδρο (91΄ Αφελάι)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ (Αλεξ Φέργκιουσον): Φαν ντερ Σαρ, Φάμπιο (69΄ Νάνι), Εβρά, Βίντιτς, Φέρντιναντ, Βαλέντσια, Ρούνει, Γκιγκς, Κάρικ (77΄ Σκόουλς), Παρκ, Τσιτσαρίτο