Παρασκευή 25 Ιανουαρίου 2013

Παναθηναϊκός-Ρεάλ Μαδρίτης 54-58

Ο Παναθηναϊκός έχασε με σκορ 54-58 από τη Ρεάλ μέσα στο ΟΑΚΑ, μένοντας επτά λεπτά στο δ' δεκάλεπτο χωρίς καλάθι.

Οι "πράσινοι" ευστόχησαν στα 6.33'' πριν τη λήξη σε τρίποντο με τον Μπράμο να κάνει το 54-46 κι έκτοτε σίγησαν. Η Ρεάλ το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και με ένα 12-0 στο τέλος έφυγε νικήτρια.

Το ματς εξελίχθηκε σε αμφίρροπη μάχη στο δ' δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να χάνει διαδοχικά σουτ τριών πόντων και τη Ρεάλ να τα βάζει με τους Ροντρίγκεθ και Ντρέιπερ, παίρνοντας το προβάδισμα (54-57).

Στα 20'' πριν το τέλος, ο Τσαρτσαρής αστόχησε σε τρίποντο και οι "πράσινοι" έτρεχαν για να κάνουν τα φάουλ που είχαν, προκειμένου να στείλουν κάποια στιγμή τη Ρεάλ στη γραμμή. Αυτό έγινε στα 11,4'' πριν το τέλος με τον Ρέγιες να γράφει το 54-58.

Το σουτ του Διαμαντίδη στο τέλος δεν βρήκε στόχο κι έμεινε το τελικό 54-58. Έτσι, ο Παναθηναϊκός υπέστη τη δεύτερη ήττα του στο TOP-16.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 37-27, 49-44, 54-58