Πέμπτη 24 Ιανουαρίου 2013

Νίκη πρόκρισης του Ολυμπιακού στο Τελ Αβίβ

Πολύ μεγάλη νίκη μέσα στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι, με 78-77, πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, που επέστρεψε στις επιτυχίες και κατόρθωσε να διατηρήσει τις ελπίδες του για πρόκριση στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης σημείωσαν τη δεύτερη επιτυχία τους στον 6ο όμιλο και υποχρέωσαν την «ομάδα του λαού» σε τέταρτη ήττα, που κατά πάσα πιθανότητα θα αποδειχθεί και μοιραία.
Τα δεκάλεπτα: 19-30, 33-44, 62-57, 77-78

Με όπλο τον επιθετικό πλουραλισμό και την ευστοχία έξω από τα 6.75 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 4ο λεπτό με διαφορά εννέα πόντων (16-7), που λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου έφτασε στους 14 (16-30).

Στη δεύτερη περίοδο η πειραϊκή ομάδα βρήκε συνεργασίες, έπαιξε καλή άμυνα και κατόρθωσε να διατηρήσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό με τη λήξη του ημιχρόνου (44-33).

Η Μακάμπι δεν είχε όμως σκοπό να τα παρατήσει τόσο εύκολα. Με επιμέρους σκορ 14-6 οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 25΄σε 47-50. Ο Σερμαντίνι κρατούσε τον Ολυμπιακό στο ξέσπασμα των Ισραηλινών, αλλά η αντικατάστασή του από τον Χάινς έκανε ζημιά, καθώς χάθηκε ο έλεγχος των ριμπάουντ.

Στο 27΄ η Μακάμπι προσπέρασε με 56-55 και μπήκε στην τελευταία περίοδο στο +5 (62-57). Στο κρίσιμο σημείο, όμως, 3/3 τρίποντα κι ένα καθοριστικό καλάθι του Σερμαντίνι βοήθησαν τον Ολυμπιακό να τρέξει ένα 8-0 και να ανακτήσει το προβάδισμα (68-62) στο 33'.

Η ομάδα του Μπλατ ανέκαμψε εκ νέου και με τρίποντο του Ντέιβιντ Λόγκαν πέρασε με 4 (72-68) στο 36΄. Ωστόσο, η ψυχραιμία των Σπανούλη και Χάινς κράτησαν τους «ερυθρόλευκους» ζωντανούς στο ματς, για να κάνει ο αρχηγός του Ολυμπιακού το 78-77 στα 51΄΄ πριν τη λήξη, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα παρά τα χαμένα ριμπάουντ των τελευταίων δευτερολέπτων.