Πέμπτη 12 Αυγούστου 2010

Νικηφόρο το ντεμπούτο Σάντος στην Εθνική

Νικηφόρο ήταν το νετμπούτο του Φερνάντο Σάντος στον πάγκο της Εθνικής στη νέα εποχή που ξεκίνησε για τη "γαλανόλευκη" μετά την αποχώρηση του Ότο Ρεχάγκελ.

Η Εθνική επικράτησε με 0-1 της Σερβίας στο Βελιγράδι με γκολ του Δημήτρη Σαλπιγγίδη στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Εθνική είχε φλύαρη υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο την οποία μετουσίωσε σε γκολ λίγο πριν οι ομάδες πάρουν το δρόμο για τα αποδυτήρια στο ημίχρονο.

Συγκεκριμένα στο 45ο λεπτό, μετά από σέντρα του Τοροσίδη, ο Σαλπιγγίδης έγραψε το 0-1 με κεφαλιά ψαράκι.

Και οι δύο ομάδες μπήκαν όρεξη για ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο με τη Σερβία να κυνηγάει έντονα την ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο αλλά να πέφτει σε ένανΣηφάκη σε εξαιρετική μέρα.

Ο φιλικός αγώνας-ντεμπούτο του Σάντος στην Εθνική ήταν στο πλαίσιο της προετοιμασίας γιατα προκριματικά του Euro 2012 που ξεκινούν με εντός έδρας αγώνα με τη Γεωργία στις 3 Σεπτεμβρίου.