Σάββατο 22 Μαρτίου 2014

Ηλυσιακός-Αρης 51-63

O Αρης πέρασε νικηφόρα από τα Ιλίσια επικρατώντας του ουραγού Ηλυσιακού με 63-51. Δύσκολα πλέον τα πράγματα για την ομάδα του Τζίμη Κουστένη.

Με την καλή του άμυνα ο Αρης εγκλώβισε στην αρχή τους γηπεδούχους οι οποίοι ήταν τραγικά άστοχοι και βιαστικοί.

Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν αρχικά 11-17 ενώ με ακόμα καλύτερη απόδοση έφτασαν τη διαφορά στο +11 (20-31) στο φινάλε του ημιχρόνου. Ο Ηλυσιακός αντεπιτέθηκε και πετυχαίνοντας 24 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 44-39 αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε. Από το 29' μέχρι το 39' η ομάδα του Κουστένη παρέμεινε άποντη, γεγονός που έδωσε το δικαίωμα στον Αρη να πάρει πάλι διαφορά και εν τέλει να εξασφαλίσει τη νίκη.