Σάββατο 22 Μαρτίου 2014

Βόλεϊ Α1 Γυναικών: ΑΕΚ και Ολυμπιακός δίνουν... εξετάσεις για κορυφή και έδρα στα πλέι οφ

Η ώρα της αλήθειας για την πρωτιά και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ στην κανονική περίοδο της Α1 Γυναικών στο Βόλεϊ, έφτασε! Το βράδυ της Κυριακής ΑΕΚ και Ολυμπιακός τίθενται αντιμέτωποι στο κλειστό του Ιωνικού Ν.Φ., στο παιχνίδι με το οποίο πέφτει η αυλαία της 22ης αγωνιστικής (και της κανονικής περιόδου).

Στη γηπεδούχο ΑΕΚ ο Μανώλης Ρουμελιώτης δεν έχει κανένα πρόβλημα με τον τεχνικό της Ένωσης να χαρακτηρίζει το ματς σημαντικό, όχι όμως καθοριστικό: «Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και τελικός, αφού κρίνεται το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ, αλλά κάθε ένα ματς είναι διαφορετικό από το άλλο και κυρίως έχει πολύ δρόμο ακόμη το πρωτάθλημα».

Χωρίς προβλήματα είναι και ο Ολυμπιακός, ο οποίος βρίσκεται στο +2 από τον αντίπαλο του και χρειάζεται ένα βαθμό για να διασφαλίσει την πρώτη θέση, ωστόσο ο Γιάννης Νικολάκης δεν δέχθηκε τον χαρακτηρισμό «τελικός»: «Εγώ δεν το βλέπω έτσι… Είναι ένα παιχνίδι που και οι δύο θέλουν να κλείσουν την κανονική διάρκεια με νίκη, σίγουρα ο νικητής θα αποκτήσει ένα αβαντάζ εν όψει πλέι οφ, αλλά όπως έχουμε δει στο παρελθόν αυτό δεν μετράει απόλυτα.

Πριν από το μεγάλο ντέρμπι, διεξάγεται ο αγώνας ΕΟΣ - Μαρκόπουλο (15:30, ΔΑΚ Πολίχνης, Τσιούλα-Βασιλειάδης) στην τελευταία παρουσία της ομάδας της Σταυρούπολης στη μεγάλη κατηγορία.

Στα ματς που έγιναν το Σάββατο, ο Ηρακλής Κηφισιάς αποχαιρέτισε και τυπικά την κατηγορία με ήττα, καθώς έχασε 3-1 από τον Παναθηναϊκό που ολοκλήρωσε με ιδανικό τρόπο την κανονική περίοδο καταλαμβάνοντας την 4η θέση και τη συμμετοχή του στα πλέι οφ. Η ομάδα της Κηφισιάς πάλεψε για να πετύχει μια νίκη γοήτρου, είχε το προβάδισμα στο α’ και β’ σετ (15-10, 20-16 στο α’, 18-14 στο β’), αλλά ο ΠΑΟ έβρισκε τον τρόπο για να ανατρέπει το σκορ. Η Κηφισιά μπόρεσε τουλάχιστον να πάρει το τρίτο σετ, για να ξεκινήσει ο ΠΑΟ με 0-5 στο δ’ σετ και να φτάσει τελικά στη νίκη.

Στα Βριλήσσια, η γηπεδούχος ομάδα ήταν το φαβορί και το απέδειξε, όχι μόνο για το γόητρο, αλλά και για την ουσία! Ο ΦΟ Βριλησσίων επικράτησε 3-1 (25-19, 21-25, 25-17, 25-16) απέναντι στους Μακεδόνες και «σφράγισε» την μαθηματική κατάκτηση της 3ης θέσης. Οι γηπεδούχες δεν ήθελαν να μπουν σε περιπέτειες με δεδομένο ότι ο Παναθηναϊκός νωρίτερα είχε νικήσει τους αδιάφορους μαθηματικά Ίωνες και θα μπορούσε να τους «κλέψει» την προνομιούχο θέση.

Τη συνεχή ανοδική του πορεία επιβεβαίωσε ο Πανναξιακός που για μια ακόμη φορά όχι απλά νίκησε, αλλά έκανε και επίδειξη δύναμης, κερδίζοντας τον Ηρακλή με 3-0 (25-08, 25-06, 25-09) στη Νάξο στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Οι Νησιώτισσες πρόσφεραν μια ακόμη όμορφη παράσταση μπροστά στο κοινό τους απέναντι σε έναν Ηρακλή που αντιμετώπιζε τεράστια αγωνιστικά προβλήματα με τις Κυριακίδου, Αλτίνη να ταλαιπωρούνται από ίωση, την Στράντζαλη να έχει διάστρεμμα και την Ελένη Κωνσταντινίδου να έχει πρόβλημα στο μηνίσκο.

Οι πολλές απουσίες, οι πολλές άπειρες αθλήτριες που αγωνίστηκαν, αλλά και η έλλειψη κινήτρου (μετά και την μαθηματική εξασφάλιση της σωτηρίας), δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Βαλεντίν Μίλεφ να γίνει ανταγωνιστική.

Ίωνες και Ρέθυμνο ολοκλήρωσαν τη σεζόν, με την ομάδα της Κρήτης να παίρνει το διπλό με 3-1 σετ και να κατακτά την 7η θέση, ενώ οι γηπεδούχες αποχαιρέτησαν την Α1 γυναικών, καθώς τερμάτισαν προτελευταίες.