Δευτέρα 17 Μαρτίου 2014

Ο ΠΑΟ αγχώθηκε στο τέλος αλλά νίκησε τον Ηλυσιακό

Ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός, με τους Διαμαντίδη και Ματσιούλις να ξεκουράζονται εν όψει Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ, «αγχώθηκε» στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά τελικά κράτησε «απόρθητο» το ΟΑΚΑ απέναντι στον μαχητικότατο Ηλυσιακό.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν 83-77 του ουραγού της βαθμολογίας, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών, και συμπλήρωσαν τις 20 νίκες.

Οι κυπελλούχοι Ελλάδας, οι οποίοι μέτρησαν στην αποψινή αναμέτρηση 12/28 τρίποντα, τελείωσαν τον αγώνα με μία πεντάδα με διψήφιο αριθμό πόντων (Μπράμος 17π., Παππάς 16π., Φώτσης 11π., Ούκιτς 10π., Λάσμε 10π.), αλλά παίκτη της τελευταίας στιγμής τον Παππά, καθώς ο Έλληνας γκαρντ ήταν αυτός που «τελείωσε» στο 39' τον αγώνα από τα 6.75, μετά από ένα εντυωπσιακό come-back του Ηλυσιακού.

Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο Πίγκραμ με 14 πόντους, ενώ αυτός ήταν που έδωσε και το σύνθημα της αντεπίθεσης, και οι Τζουγκαράκης, Μποντζ που σημείωσαν από 12.

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και με εξαιρετικά ποοστά ευστοχίας φρόντισε να ξεφύγει με μία διαφορά ασφαλείας και στο ρελαντί να τη συντηρήσει μέχρι το ημίχρονο.

Οι «πράσινοι» με τρία διαδοχικά τρίποντα (2 Μπράμος, 1 Ούκιτς) έγραψαν στο 3ο λεπτό το 11-0, ενώ με τον Μπράμος να βρίσκει τους διαδρόμους και τον Παππά να εκτελεί από τα 6.75 βρέθηκαν στο 9' στο 24-14. Ωστόσο, με επιμέρους σκορ 2-12 ο Ηλυσιακός μείωσε στο 13' σε 26-23. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι πάτησαν και πάλι γκάζι με κύριο εκφραστή τον επιθέσεων τους τον Μπράμο και στο 19', μετά από τρίποντο του Φώτση, η διαφορά εκτοξεύτηκε και πάλι στους +12 (46-34).

Στην τρίτη περίοδο, η φροντ λάιν του Παναθηναϊκού έκανε τη δουλειά της και η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφιο αριθμό για να κλείσει το δεκάλεπτο με τους «πράσινους» στο +15 (67-52).

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι, με τον Πίγκραμ να σημειώνει τους 7 από τους 14 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκαν τον αμυντικό εφησυχασμό των γηπεδούχων και με τους Αντωνάκη και Ζούμπο να ενισχύουν τον Αμερικανό γκαρντ από τα 6.75 έτρεξαν επιμέρους σκορ 11-23 και στο 39' μείωσαν σε 78-75. Ακολούθησε τρίποντο ψυχολογίας από τον Παππά (81-75), με τον Έλληνα γκαρντ να γράφει με βολές το τελικό 83-77.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ταβουλαρέας, Ξενικάκης, Σαλαβός

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 46-35, 67-52, 83-77