Παρασκευή 21 Μαρτίου 2014

Νίκησε και ελπίζει ο Ολυμπιακός

Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στην Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός και παράλληλα αναπτέρωσε τις ελπίδες του για πρόκριση στην προημιτελική φάση.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 89-59 της Λαμπράλ Κούτσα στο ΣΕΦ φτάνοντας στην 5η  νίκη τους στο Top-16

Ο αρχηγός της ομάδας, Βασίλης Σπανούλης πάτησε και πάλι, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, ενώ εξαιρετικό παιχνίδι έκανε και ο Ματ Λοτζέσκι, μαζί με το δίδυμο των ψηλών Ντάνστον-Σίμονς. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ωστόσο, ήταν αυτός που έκλεψε την παράσταση καθώς πέτυχε 13 πόντους χωρίς να χάσει σουτ στα 16':30'' που αγωνίστηκε.

Από τη Λαμποράλ ο Μαϊνόλντι, ο οποίος ξεκίνησε καλά έμεινε σε... ρηχά νερά, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Αντρές Νοτσόνι ανέβασε την απόδοση του, χωρίς όμως να καταφέρει να οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη.

Ο Βασίλης Σπανούλης με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημειώσει το πρώτο καλάθι στην αναμέτρηση για να μειώσουν οι Βάσκοι σε 3-2 στο πρώτο λεπτό του αγώνα. Ο Έλληνας γκαρντ, μάλιστα έκανε και το 5-2 για τους Πειραιώτες.Ο Μαϊνόλντι με τρίποντο ισοφάρισε σε 5-5 και ο Γκιόργκι Σερμαντίνι έκανε το 7-5 στο 2'. Ο Σπανούλης στην επόμενη φάση έκανε λάθος και ο Σαν Εμετέριο πέτυχε το 7-7 στο τρίτο λεπτό του ματς. Ο Μαϊνόλντι και πάλι με εύστοχο σουτ τριών πόντων έδωσε το προβάδισμα στη Λαμποράλ. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι, με τον Μαϊνόλντι να ευστοχεί σε ακόμα ένα τρίποντο και να δίνει αέρα έξι πόντων στην Λαμποράλ Κούτσα στο 4' (7-13).

Ο Πλάις δεν πέτυχε καλάθι με τον Σαν Εμετέριο να κάνει φάουλ στον Λοτζέσκι. Οι Βάσκοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ο Πλάις έκανε το 7-15 στο πέμπτο λεπτό του ματς. Ο Σερμαντίνι μείωσε σε 9-15, ενώ ο ίδιος παίκτης έπειτα από άστοχο σουτ του Πλάις με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 11-15. Ο Σπανούλης με τρίποντο έφερε τον Ολυμπιακό στο -1 (14-15) για να κάνει ο Πέτγουεϊ το 16-15 και ο Ματ Λοτζέσκι να ανεβάσει την διαφορά στους τέσσερις πόντους (19-15) στο 8ο λεπτό. Η Λαμποράλ δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι, με τον Μπρεντ Πέτγουεϊ να κάνει το 21-15 για τον Ολυμπιακό και τον Σέρτζιο Σκαριόλο να παίρνει τάιμ άουτ.

Ο Ντιόπ μείωσε σε 21-17 για τη Λαμποράλ για να πετύχει ο Μπράιαντ Ντάνστον το 23-17, 1:24'' πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Χάνγκα μείωσε σε 23-20, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Ματ Λοτζέσκι ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους για τον Ολυμπιακό (25-20). Η Λαμποράλ μείωσε σε 25-21 για να κάνει ο Μπράιαντ Ντάνστον με κάρφωμα το 27-21 στο 12'. Ο Κοζέρ στην επόμενη φάση δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι, ο Σίμονς "κόπηκε", με τον Αντρές Νοτσιόνι να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων. Ο Σίμονς και πάλι δεν σημείωσε καλάθι, όπως και ο Ντιόπ στη συνέχεια. Ο Ντάνστον και πάλι, έδωσε στον Σλούκα που έκανε το 29-21, με τον Κώστα Σλούκα να ανεβάζει την διαφορα στους 11 πόντους (32-21) στο 14ο λεπτό του αγώνα και τον Σέρτζιο Σκαριόλο να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Βασίλης Σπανούλης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 34-21 και ο Τιμπόρ Πλάις μείωσε σε 34-23. Ο Λοτζέσκι ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους (36-23), ενώ στη συνέχεια και πάλι ο Αμερικανός πέτυχε το 38-23 στο 16'. Ο Χάνγκα αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, όπως και ο Βαγγέλης Μάντζαρης. Ο Χάνγκα με 1/2 βολές μείωσε σε 38-24 για να κάνει ο Παπαπέτρου το 41-24 στο 18'. Η Λαμποράλ Κούτσα μείωσε σε 41-26 και ο Ερτέλ με 1/2 έκανε το 41-27. Ο Πέτγουεϊ σημείωσε το 43-27 για να πετύχει ο Λοτζέσκι το 45-27. Ο Μαϊνόλντι αστόχησε σε σουτ τριών πόντων για να κλείσει το ημίχρονο με 45-27.

Ο Ματ Λοτζέσκι στο 21ο λεπτό του αγώνα με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 48-27 για να μειώσουν οι Βάσκοι σε 48-30 και ο Σέντρικ Σίμονς με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή σημείωσε το 51-30 στο 23'. Ο Αμερικανός του Ολυμπιακού και πάλι ανέβασε την διαφορά στους 23 πόντους (53-30) για να μειώσει η Λαμποράλ σε 53-33. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έκανε το 55-33 για τους "ερυθρόλευκους" και ο Νοτσιόνι μείωσε σε 55-35.

Ο Αντρές Νοτσιόνι με δύο εύστοχες βολές σημείωσε το 55-37 στο 25ο λεπτό του αγώνα και ο Λοτζέσκι πέτυχε το 57-37 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Σέντρικ Σίμονς έκανε το 59-37, με τον Κοζέρ να μειώνει σε 59-40 για τους Βάσκους στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Σπανούλης με 1/2 βολές έκανε το 60-40 για να αστοχήσει στη συνέχεια ο Ποέτα σε σουτ τριών πόντων. Ο Σίμονς και πάλι έκανε το 62-40 για να κλείσει τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 67-46.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι με τον Κώστα Σλούκα έκαναν το 74-49 στο 32ο λεπτό, ενώ στην επόμενη φάση η Λαμποράλ δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι. Στα επόμενα δύο λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι, ενώ στο 35' ο Μπράιαντ Ντάνστον δεν κατάφερε να καρφώσει και να ανεβάσει ακόμα περισσότερο την διαφορά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι.

Ο Μαϊνόλντι στη συνέχεια αστόχησε σε σουτ τριών πόντων για να κάνει ο Βασίλης Σπανούλης με εύστοχο τρίποντο το 77-49 για την ομάδα του Γιωργου Μπαρτζώκα. Ο Πλάις με 2/2 βολές έκανε το 77-51 και ο Παπαπέτρου σημείωσε το 79-51 για να αυξήσει την διαφορά ακόμα περισσότερο ο Γκιόργκι Σερμαντίνι (81-51). Ο Ιωάννης Παπαπέτρου με εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 84-53. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ (88-55) για να μειώσουν οι Βάσκοι σε 88-59. Έτσι, ο Ολυμπιακός έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα με 89-59 πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Δεκάλεπτα: 23-20, 45-27, 67-46, 89-59.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6, Σερμαντίνι 11, Ντάνστον 7, Σπανούλης 14, Σλούκας 7, Σίμονς 10, Παπαπέτρου 13, Μάντζαρης 5, Καββαδάς, Κατσίβελης, Λοτζέσκι 16.

Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Μαϊνόλντι 12, Νοτσιόνι 10, Ποέτα 2, Χάνγκα 4, Ντιοπ 4, Σαν Εμετέριο 5, Πλάις 10, Ερτέλ 3, Κοσέρ 2, Γέλινεκ 7.