Σάββατο 15 Μαρτίου 2014

Ο ΚΑΟΔ «λύγισε» τον ΠΑΟΚ στην παράταση με 90-85

Και ο ΠΑΟΚ υπέκυψε στο "Κραχτίδης", καθώς ο ΚΑΟΔ νίκησε 90-85 στην παράταση, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών. Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες στους 74 πόντους, αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα της Δράμας πήρε το ροζ φύλλο.

Δεν υπάρχει ομάδα που να μην έχει "υποφέρει" στο κλειστό της Δράμας και ο ΠΑΟΚ δεν αποτέλεσε την εξαίρεση. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα με 22-12 στο 9΄, πριν ο "Δικέφαλος" πλησιάσει με σερί 6-0 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-18).

Με ακριβώς τον ίδιο τρόπο κύλησε και το υπόλοιπο διάστημα του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ ήταν σε θέση κυνηγού (ισοφάρισε 28-28 στο 25΄) αλλά όσο δεν μπορούσε να βρει αντίδοτο στην εξαιρετική παρουσία των Βον, Μπράουν κάτω από τα καλάθια, ξαναβρισκόταν πίσω στο σκορ (42-35 ημίχρονο).

Πάλι με ένα γρήγορο 5-0 ο ΠΑΟΚ μείωσε 61-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου και με τον Μαργαρίτη να αναδεικνύεται στην πιο αξιόπιστη επιθετική λύση, παρέμενε πάντα κοντά στο σκορ (66-62 στο 33΄).

Η επιμονή των φιλοξενούμενων ανταμείφθηκε στο τελευταίο τρίλεπτο, όταν με φανταστική άμυνα και σερί 10-0 μετέτρεψαν το 71-62 σε 71-72, 1:40 πριν το φινάλε. Νευρικοί και άστοχοι ήταν οι γηπεδούχοι, τη στιγμή που οι παίκτες του ΠΑΟΚ επέδειξαν ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών (24/27).

Οταν, όμως, χρειάστηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Μπάβτσιτς έβαλε 2/2 και έστειλε το ματς στην παράταση (74-74). Εκεί, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 78-74, αλλά ανέλαβαν δράση οι Μπράουν και Τζόουνς που οδήγησαν την ομάδα τους σε επί μέρους σκορ 12-3 (προβάδισμα 86-81) και εκ του ασφαλούς στη νίκη με 90-85.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Μάνος, Μαγκλογιάννης

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-35, 61-58, 74-74 (κ.δ.), 90-85 (παρ.)

ΚΑΟΔ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 6 (1), Τζόουνς 14 (1), Στίγκερς 13 (3), Μπράουν 24 (3), Βον 10, Μάρκοβιτς 4 (1), Μπάβτσιτς 14 (2), Ζάρας 3, Μπένας 2

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Πέιν 12, Κούπερ 8, Χαραλαμπίδης 10 (1), Τσόχλας 6, Τσαϊρέλης 7, Δέδας 12 (2), Μάργαρίτης 15, Καλλές 2, Μπόγρης 10, Κασελάκης 3, Λιάπης