Πέμπτη 14 Ιουλίου 2011

Ολυμπιακός Βόλου: Με την πρώτη! (2 videos)

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό Βόλου, καθώς στην πρώτη του παρουσία σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις, επικράτησε 1-0 της Ραντ και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League, ενόψει της ρεβάνς του Πανθεσσαλικού.

Το ιστορικό τέρμα σημείωσε ο Μαρτίν, τρία λεπτά πριν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με κεφαλιά.

Με σύστημα 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του Βόλου, ο Χάβι Γκράθια. Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες επιδόθηκαν κυρίως σε ένα συντηρητικό παιχνίδι με στόχο την αναγνώριση των δυνάμεων του αντιπάλου. Τα πρώτα δέκα λεπτά πέρασαν χωρίς να έχει δημιουργηθεί κάποια καλή ευκαιρία για τις δύο ομάδες. Η πρώτη καλή στιγμή δημιουργήθηκε για τους φιλοξενούμενους με τη συμπλήρωση δεκαπέντε λεπτών. Ο Ρόκας μπήκε στην περιοχή έκανε το γύρισμα στον Μαρτίν, όμως αυτός δεν κατάφερε να πάει δυνατά στην μπάλα και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με τον Μιλιβόγεβιτς να υποχρεώνει τον Γιακούποβιτς σε δύσκολη επέμβαση. Στη συνέχεια προσπάθησαν να αναλάβουν πρωτοβουλία, όμως η αμυντική λειτουργία των ερυθρόλευκων δεν επέτρεψε στη Ράντ να γίνει απειλητική. Μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τον Μπρέσκα να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθετικών ενεργειών του Ολυμπιακού Βόλου, ο οποίος έφτανε εύκολα στην περιοχή, όμως είχε κακές επιλογές στην τελική προσπάθεια.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο. Μουδιασμένη εκκίνηση από τους φιλοξενούμενους και απόπειρα επιθετικού παιχνιδιού από τους γηπεδούχους. Με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών δεν υπήρξε κάποια αξιόλογη φάση. Από το 70ο λεπτό και μετά οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν στροφές και δημιούργησαν καλές στιγμές για να πάρουν τη νίκη.

Η σημαντικότερη από αυτές ήταν η κεφαλιά του Μάρτιν με την μπάλα να μην του κάνει τη χάρη και να σταματάει στο δοκάρι του Ντανίλοβιτς, ο οποίος αιφνιδιάστηκε. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο και τελικά η υπεροχή τους απέδωσε με τον Μάρτιν να σκοράρει στο 87ο λεπτό με κεφαλιά, ένα γκολ που σίγουρα οι φίλοι της ομάδας του Βόλου δύσκολα θα ξεχάσουν.

Ο Ολυμπιακός Βόλου με πρόκριση επί της Ραντ, θα συνεχίσει με μία εκ των Σαντα Τζούλια-Μπνέι Γεχούντα Τελ Αβίβ, Κουόπιο-Γκαζ Μετάν, ΕΒ Στρέιμουρ-Καραμπάγκ, Ντιφερντάνγκ-Λεβάντια, Σένιτσα.

Οι Θεσσαλοί αποφέυγουν τις Κλαμπ Μπριζ, Λιεπάγιας Μέταλουργκς, Σάλτσμπουργκ, Μάιντζ, Χέλσινμποργκ.

Ραντ (Σλάβκο Πέτροβιτς): Ντανίλοβιτς, Πάντιτς, Μρκέλα, Γιοβάνοβιτς, Πάγιοβιτς, Μιλιβόγεβιτς, Άντριτς ( 68΄Μάλμπασιτς), Μίτροβιτς, Κόζιτς, Στανόγεβιτς, Λέκοβιτς

Ολυμπιακός Βόλου (Χάβι Γκράθια): Γιακούποβιτς, Σέλεζι, Σανκαρέ, Τομάς, Ρόκας, Αλβάρεζ, Μητρόπουλος, Μόνχε, Μπρέσκα, Ουμπίντες, Μαρτίν