Πέμπτη 27 Δεκεμβρίου 2012

Premier League: «Black day» για Λίβερπουλ και Αστον Βίλα

Μερικές ημέρες μετά το επονείδιστο 0-8 από την Τσέλσι, οι «χωριάτες» ηττήθηκαν απόψε στην έδρα τους από την Τότεναμ με 4-0. Πρωταγωνιστής των Λονδρέζων ήταν ο εξαιρετικός Γκάρεθ Μπέλ που σημείωσε χατ τρικ (61΄, 73΄, 84΄ Μπέιλ), ενώ το σκορ είχε ανοίξει ο Ζερμέν Ντεφόου στο 58΄.

Ανάλογη τύχη είχε η Λίβερπουλ στο «Μπριτάνια», όπου ηττήθηκε με 3-1 από τη Στόουκ Σίτι. Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Στίβεν Τζέραρντ εκτέλεσε εύστοχα το πρώτο εφετινό πέναλτι της ομάδας του,που είχε κερδίσει ο Λουίς Σουάρες, αλλά οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν. Τρία λεπτά αργότερα ο Τζόναθαν Γουόλτερς έφερε τον αγώνα «στα ίσα», ενώ στο 12΄ ο Κένιον τζόουνς έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 49΄ ο Γουόλτερς με το δεύτερο τέρμα του, που έφερε τη Στόουκ στην όγδοη θέση της κατάταξης.