Τετάρτη 24 Οκτωβρίου 2012

Ήττα της Τσέλσι στο Ντόνετσκ

Η Σαχτάρ κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 της πρωταθλήτριας Ευρώπης Τσέλσι, σε ένα παιχνίδι όπου οι Αγγλοι βρέθηκαν πίσω από νωρίς. Κι αυτό γιατί είδαν την μπάλα να μπαίνει στα δίχτυα του Τσεχ μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης από την προσπάθεια του Τεσέιρα.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν το ξεκίνημα που ονειρευόντουσαν στην αναμέτρηση και επέβαλλαν το ρυθμό τους. Ομως στο πρώτο ημίχρονο τίποτα δεν άλλαξε με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια. Οταν επέστρεψαν για το δεύτερο, η Σαχτάρ χτύπησε και πάλι.

Συγκεκριμένα στο 52' ο Φερναντίνιο έκανε το 2-0 και έδωσε σαφέστατο προβάδισμα για την τελική επικράτηση. Η Τσέλσι υποχρεώθηκε να βγει μπροστά και να ψάξει για την ανατροπή, αλλά το μόνο που κατάφερε τελικά ήταν να μειώσει το σκορ με τον Οσκαρ, μόλις στο 88ο λεπτό.

Σαχτάρ: Πιάτοφ, Κούτσερ, Ρατ, Ρακίτσκι, Χούμπσμαν, Φερναντίνιο, Γουίλιαν, Άλεξ Τεσέιρα, Σρνα, Λουίζ Αντριάνο, Μκιταριάν
Τσέλσι: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κόουλ, Νταβίντ Λουίζ, Τέρι, Ραμίρες, Λάμπαρντ, Όσκαρ, Μίκελ, Τόρες, Μάτα