Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2010

Παρέμεινε αήττητος ο Ολυμπιακός, 89-82 τον ΠΑΟΚ

Δυσκολεύτηκε αρκετά στο άδειο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός, αλλά τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ (89-82) και παρέμεινε αήττητος στην Α1. Για τους «ερυθρόλευκους», που είχαν 9/9 αιφνιδιασμούς και προηγήθηκαν ακόμα και με 19 πόντους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπουρούσης με 15 π., ενώ για τον ΠΑΟΚ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μάρσαλ (33 π.).

«Μουδιασμένος» ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός και έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ όχι μόνο να είναι ανταγωνιστικός, αλλά να περνάει και μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου με 25-26. Εμφανώς βελτιωμένοι στην άμυνα οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς έδειξαν να «καθαρίζουν» το παιχνίδι όταν προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 51-36.

Όμως, ο «δικέφαλος» του Βορρά ξεκίνησε πολύ δυνατά στην τρίτη περίοδο και εκμεταλλευόμενος τα διαδοχικά λάθη των Πειραιωτών κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να εκνευρίσει τους γηπεδούχους. Παρ’ όλα αυτά η κλάση των παικτών του Ολυμπιακού έκανε τη διαφορά στα τελευταία λεπτά και το αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά.

Για τους γηπεδούχους καλύτεροι ήταν οι Μπουρούσης, Σπανούλης και Νεστέροβιτς και για τον ΠΑΟΚ οι Μάρσαλ και Μακ Γκραθ. Στα χαϊλάιτ του αγώνα το τρίποντο πίσω από το κέντρο που σημείωσε ο Μάρσαλ με το τέλος της τρίτης περιόδου και με το οποίο ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 69-64.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 51-36, 69-64, 89-82.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 10, Νεστέροβιτς 12, Γκόρντον 4, Σπανούλης 13, Μπουρούσης 15 (1), Κέσελ 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 9, Χαλπερίν 3 (1), Γλυνιαδάκης 5, Παπανικολάου 4, Τεόντοσιτς 11 (3), Κατσίβελης

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 33 (3), ΜακΓκραθ 17 (3), Αποστολίδης, Δέδας 1, Ντοζίερ 13 (1), Παπαδόπουλος 11, Γιαννακίδης 2, Καλλές, Γκετσέφσκι 5