Κυριακή 5 Δεκεμβρίου 2010

Ο ΠΑΟΚ χάλασε το πάρτι στην πρεμιέρα της Λάρισας

Την ιστορική πρεμιέρα της Λάρισας στο νέο της γήπεδο χάλασε ο ΠΑΟΚ που νίκησε με 2-1 στο κατάμεστο από 16.000 κόσμο “AEL FC Arena” με γκολ των Κοντρέρας (11') και Αθανασιάδη (72').

Ο Κουζέν είχε ισοφαρίσει στο 17' για την ΑΕΛ που είχε διπλάσιες τελικές προσπάθειες (11 με 6) και παράπονα από τη διαιτησία του Σιδηρόπουλου.

Το φιλμ του αγώνα

11' ΓΚΟΛ (0-1): Πολύ όμορφος συνδυασμός του Βιεϊρίνια με τον Κοντρέρας, ο Χιλιανός μπήκε στην περιοχή και με υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Αμπάρη
16' Κοντά στην ισοφάριση η Λάρισα, με τον Βενετίδη να αποφεύγει τον Τσιρίλο, αλλά το σουτ του, αν και πολύ δυνατό, πήγε πάνω στον Χαλκιά
17' ΓΚΟΛ (1-1): Διπλό λάθος του Χαλκιά. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ αρχικά έδωσε την μπάλα στον Κουζέν και στη συνέχεια ούτε που προσπάθησε να πιάσει το αδύναμο πλασέ του επιθετικού από την Γκαμπόν
30' Δυνατή συρτή εκτέλεση φάουλ του Πάμπλο Γκαρσία πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι της ΑΕΛ
33' Απευθείας φάουλ του Κανόμπιο, ο Χαλκιάς έδιωξε με τις γροθιές
37' Τετ α τετ του Μπλάζεκ με τον Χαλκιά, ο Έλληνας τερματοφύλακας βγήκε νικητής και στη συνέχεια το σουτ του Ρομέου σταματάει στο σώμα του Τσέχου φορ των "βυσσινί"
44' Νέο τετ α τετ του Μπλάζεκ με τον Χαλκιά, ο Τσέχος αντί να πασάρει στον αμαρκάριστο Σίμιτς προσπάθησε να τελειώσει τη φάση και νικήθηκε ξανά
72' ΓΚΟΛ (1-2): Ασίστ του Κριστιάνο στον Αθανασιάδη, που στην πρώτη επαφή του με την μπάλα νίκησε τον Αμπάρη.
74' Δύσκολη απόκρουση του Χαλκιά σε φάουλ του Μετίν
93' Μακρινό σουτ του Κανόμπιο, η μπάλα έφυγε άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 17' Κουζέν - 11' Κοντρέρας, 72' Αθανασιάδης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
ΚΙΤΡΙΝΗ: Βελάσκο - Βιτόλο

ΛΑΡΙΣΑ (Κώστας Κατσάρας): Αμπάρης, Βελάσκο, Βενετίδης, Κολοβέτσιος, Νταμπίζας, Ιγκλέσιας, Ρομέου, Κανόμπιο, Μπλάζεκ (84' Βούζας), Σίμιτς (69' Μετίν), Κουζέν (70' Μακίνουα)
ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Χαλκιάς, Ζουέλα, Σακελλαρίου (62' Μπουσαϊντί), Τσιρίλο, Κοντρέρας, Πάμπλο Γκαρσία, Βιτόλο, Ίβιτς (60' Φιλόμενο), Βιεϊρίνια, Κριστιάνο, Σαλπιγγίδης (71' Αθανασιάδης)