Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2011

Α1 Βόλεϊ Γυναικών: Τρία στα τέσσερα οι γηπεδούχοι

Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν στα 3 από τα 4 παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών. Το μοναδικό «διπλό» σημειώθηκε στην Κυψέλη, με το Ανατόλια να κάνει «περίπατο» κόντρα στον Πανελλήνιο.

Αν και βρέθηκε να χάνει 1-0 από τα Βριλήσσια, ο Ηρακλής Κηφισιάς, επικράτησε με 3-1 σετ (23-25, 25-15, 25-8, 25-19) και πανηγύρισε την 4η διαδοχική νίκη του σε 6 αγώνες.

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Πανιώνιος. Οι «κυανέρυθρες» επικράτησαν 3-1 σετ του Ηρακλή, που πήρε το πρώτο σετ, αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια (24-26, 28-26, 25-23, 25-13).

«Βόλτα» στην Κυψέλη έκανε το Ανατόλια. Η νεανική ομάδα του Πανελληνίου δεν πρόβαλε καμία αντίσταση στις φιλοξενούμενες, οι οποίες πήραν άνετα το «τρίποντο» με 3-0 σετ (25-13, 25-8, 25-14).

Χωρίς να «πατήσει γκάζι», το Μαρκόπουλο πέρασε ένα εύκολο βράδυ απέναντι στις Μακεδόνες Αξιού. Το συγκρότημα των Μεσογείων επιβλήθηκε 3-0 σετ (25-20, 25-13, 25-22) φτάνοντας στις 3 νίκες σε 5 αναμετρήσεις (έχει ένα ματς λιγότερο με τον Παναθηναϊκό).