Τρίτη 24 Απριλίου 2012

Α1 Μπάσκετ: Περίπατος Παναθηναϊκού με Κολοσσό

Ένα 10λεπτο άντεξε ο Κολοσσός, πριν να υποκύψει στις άγριες διαθέσεις του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ, γνωρίζοντας την ήττα με 103-67.

Οι Ροδίτες ξεκίνησαν δυνατά το ματς και κατάφεραν στο μεγαλύτερο διάστημα της πρώτης περιόδου να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, φτάνοντας μέχρι και το +5 (11-16 στο 6'). Παρόλα αυτά, το «τριφύλλι» σοβαρεύτηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και μετά το 28-23, έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 25-9 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (53-32).

Οι «πράσινοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην επανάληψη, όπου ο Κολοσσός παραιτήθηκε ολοκληρωτικά στη μοίρα.

Έτσι, λοιπόν, ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 στη σειρά και θέλει πλέον άλλες δυο νίκες για να «σφραγίσει» την πρόκρισή του στους τελικούς. Επόμενο παιχνίδι την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ και εν συνεχεία η σειρά μεταφέρεται στη Ρόδο για το τρίτο ματς και αν χρειστεί, τέταρτο, αφού το εισιτήριο για την επόμενη φάση κρίνεται στις τρεις νίκες.