Δευτέρα 30 Απριλίου 2012

Δέχτηκαν γκολ μετά από σφύριγμα «φάντασμα» από την εξέδρα [βίντεο]

Απίστευτη εξέλιξη είχε το φινάλε της αναμέτρησης ανάμεσα στην Ουντινέζε και την Λάτσιο για τη Serie A μετά από ένα σφύριγμα που ακούστηκε από την εξέδρα και έκανε τους παίκτες των φιλοξενούμενων να σταματήσουν να αγωνίζονται.

Οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 1-0 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και ο τερματοφύλακας των Ρωμαίων, Φεντερίκο Μαρκέτι είχε προωθηθεί στην αντίπαλη περιοχή για να ενισχύσει την προσπάθεια της ομάδας του να ισοφαρίσει.

Το κόρνερ πέρασε ανεκμετάλλευτο και οι παίκτες της Ουντινέζε βγήκαν στην αντεπίθεση, ενώ ακούστηκε ένα σφύριγμα, όχι όμως από τον διαιτητή, αλλά από την εξέδρα.

Οι περισσότεροι παίκτες της Λάτσιο νόμιζαν πως ο ρέφερι σφύριξε την λήξη του αγώνα, ο Ρομπέρτο Περέιρα της Ουντινέζε συνέχισε να παίζει και σκόραρε από μακρινή απόσταση σε κενή εστία, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 υπέρ των γηπεδούχων, που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των «λατσιάλι» στους διαιτητές του παιχνιδιού.