Τετάρτη 28 Αυγούστου 2013

Σούπερ εμφάνιση η Εθνική, 80-62 τη Λιθουανία!

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Εθνική μας, επικρατώντας εύκολα της ισχυρής Λιθουανίας με 80-62. Η ομάδα μας ζευγάρωσε τις νίκες της στο Ακρόπολις, δείχνοντας πως βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο ενόψει του Eurobasket.

Καλύτερος για την ομάδα του Τρινκιέρι ο Πρίντεζης, που σταμάτησε στους 23 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Σπανούλη (12 π.), Ζήση (9 π.) και Μπουρούση (9 π.).

Από το συγκρότημα του Καζλάουσκας διακρίθηκαν οι Καλνιέτις (13 π.) και Πότσιους (11 π.).

Η ελληνική ομάδα μπήκε στο ματς με πεντάδα αποτελούμενη από τους Σπανούλη, Μπράμο, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπουρούση.

Παρά το νευρικό ξεκίνημα (4-7 στο 3') γρήγορα η Εθνική βρήκε ρυθμό σε άμυνα κι επίθεση. Ετρεξε ένα επί μέρους σκορ 9-1 (13-8) και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 20-13.

Παίζοντας στο ίδιο τέμπο έφτασε τη διαφορά και στο +17 (33-16, στο 15') χάρη σε ένα απίθανο γκολ-φάουλ του Σπανούλη, αλλά η Λιθουανία εκμεταλλευόμενη τα λάθη και την αστοχία των διεθνών στο δεύτερο μισό της περιόδου μείωσε σε 39-31 στο ημίχρονο.

Η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας συνέχισε την αντεπίθεσή της στο τρίτο δεκάλεπτο πλησιάζοντας στους τέσσερις (45-41), αλλά το ελληνικό συγκρότημα καθοδηγούμενο από τον Πρίντεζη που είχε 10 πόντους στη συγκεκριμένη περίοδο κατάφερε να ξεφύγει και πάλι (60-51).

Παρά την αστοχία της στα τρίποντα (2/18), η Εθνική υπερασπίστηκε το προβάδισμά της στην τέταρτη περίοδο και έκλεισε τον αγώνα με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 80-62.

Την Πέμπτη (29/8) η Εθνική αντιμετωπίζει στο τελευταίο της φιλικό ενόψει Ευρωμπάσκετ την Ιταλία στις 21:00. Στις 18:30 θα προηγηθεί το παιχνίδι Λιθουανία - Βοσνία / Ερζεγοβίνη.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 19-18, 21-20, 20-11.

Ελλάδα: (Τρινκιέρι): Μπουρούσης 9, Ζήσης 9, Σπανούλης 12, Περπέρογλου 4, Φώτσης 2, Παπανικολάου 7 (1), Μαυροκεφαλίδης 6, Βουγιούκας 6, Καϊμακόγλου 2, Πρίντεζης 23, Μπράμος, Σλούκας.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πότσιους 11 (1), Καλνιέτις 13 (3), Γιουσκεβίτσιους, Ματσιούλις 9, Σεϊμπούτις 2, Κλέιζα 7, Κ. Λαβρίνοβιτς, Γιαβτόκας 4, Βαλαντσιούνας 6, Τσιζάουσκας 1, Κουζμίνσκας 3, Μοτιεγιούνας 6.