Σάββατο 31 Αυγούστου 2013

Γερμανία: «Ξύπνησε» το Αμβούργο, την «πλήρωσε» η Μπραουνσβάικ

Την πρώτη νίκη στη φετινή μπουντεσλίγκα και μάλιστα με πολύ εμφατικό τρόπο σημείωσε το Αμβούργο, επικρατώντας εντός έδρας με το ευρύ 4-0 της Μπραουνσβάικ.
Ο Ράφαελ Φαν ντερ Φάαρτ άνοιξε το σκορ στο 7΄, ο Τζακ Ζουά διπλασίασε στο 18΄ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσαν τα γκολ του Χακάν Καλχάνογλου στο 80ο και 90ο λεπτό.
«Τεσσάρα» επίσης και για την Μπορούσια Μενχεγκλάντμπαχ, που νίκησε τη Βέρντερ Βρέμης με 4-1 (36΄ Αράνχο 53΄ Ράφαελ, 74΄ Κρούσε, 85΄ Χέρμαν – 69΄ αυτ. Νόρντβιντ), ενώ με το ίδιο σκορ νίκησε το Ανόβερο τη Μάιντς (31΄ Ντιούφ, 37΄ Σόβιετς, 80΄ Κονάν, 82’ Πριμπ – 12΄ Μίλερ).
Ακόμη, η Βόλφσμπουργκ επιβλήθηκε της Χέρτα Βερολίνου με 2-0 (42΄ Όλιτς, 45΄+ πέναλτι Ντιέγκο) και η Άουγκσμπουργκ εκτός έδρας της Νυρεμβέργης 1-0, με γκολ του Βογκτ στο 84ο λεπτό.