Κυριακή 19 Δεκεμβρίου 2010

Ένα γκολ αρκούσε στον Ολυμπιακό

R.BRAVO: Η ΕΚΠΛΗΞΗ
Το αυτογκόλ του Παναγιώτη Κατσιαρού στο 35ο λεπτό χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 1-0 επί της Λάρισας, στο παιχνίδι που έκλεισε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Οι «βυσσινί» πίεσαν για να ισοφαρίσουν και διαμαρτύρονται δίκαια για πέναλτι στη φάση του 54', όταν ο Ουρτάδο ανέτρεψε τον Μετίν.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με δύο εκπλήξεις στην ενδεκάδα τους. Οι Άλμπερτ Ριέρα και Ραούλ Μπράβο, που προέρχονταν από τραυματισμό, αγωνίστηκαν κανονικά και ήταν (ιδιαίτερα ο αριστερός μπακ) θετικότατοι. Εκπλήξεις και από πλευράς Λάρισας, με τον Γιορν Άντερσεν ο ντεμπούτο του να εμπιστεύεται παίκτες όπως ο Κολοβέτσιος, ο Πούρι ή ο Βελάσκο, που δεν ήταν στα βασικά πλάνα των προκατόχων του.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ, όμως ο Αμπάρης ήταν σε πολύ καλή βραδιά. Τελικά αυτό που δεν έκαναν οι παίκτες των Πειραιωτών το έκανε για λογαριασμό τους ο Κατσιαρός, που προσπαθώντας να απομακρύνει τη σέντρα σουτ του Μέλμπεργκ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Στα επόμενα 15 λεπτά μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, η ψυχολογία ήταν υπέρ των φιλοξενούμενων, που όμως δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν σε ένα δεύτερο γκολ την υπεροχή τους.

Στο ημίχρονο, ο Ερνέστο Βαλβέρδε αποφάσισε να ενισχύσει αμυντικά την ομάδα του και να ξεχάσει το δεύτερο γκολ. Πέρασε τον Χόλεμπας αντί του Ριέρα και προσπάθησε να διαφυλάξει το μηδέν. Για να το κάνει αυτό χρειάστηκε η πολύτιμη βοήθεια του... διαιτητή, Ηλία Σπάθα, ο οποίος αρνήθηκε πέναλτι στη Λάρισα, για καθαρότατη ανατροπή του Τουμέρ Μετίν από τον Ουρτάδο.

Τελικά, η καλύτερη λύση για να αποσυντονιστούν οι παίκτες της Λάρισας, που πίεζαν συνεχώς για την ισοφάριση, ήταν μία πεντάλεπτη διακοπή στο 68'. Ο Τοροσίδης ετοιμαζόταν να εκτελέσει πλάγιο, μία χιονόμπαλα έφυγε από τις εξέδρες και πέτυχε την μπάλα που κρατούσε στα χέρια του, αλλά ο διεθνής μπακ έπεσε στο έδαφος πιάνοντας το κεφάλι του. Οι παίκτες των δυο ομάδων πιάστηκαν στα χέρια, ενώ ένας υπάλληλος του γηπέδου όρμησε στο γήπεδο και χτύπησε στο πρόσωπο τον Ιμπαγάσα! Μετά τη διακοπή η ΑΕΛ βγήκε εκτός ρυθμού και άργησε να ξαναβρεί τα πατήματά της.

Στο 86' ο διαιτητής θα έπρεπε να αποβάλει τον Ιγκλέσιας, ενώ σίγουρα τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων (μόνο οι διακοπές ήταν 6 λεπτά, χωρίς να υπολογίζονται οι αλλαγές) ήταν πολύ λίγα.

Το φιλμ του αγώνα

2' Προσωρινή διακοπή στο παιχνίδι, λόγω περιορισμένης ορατότητας από τα καπνογόνα των φίλων της ΑΕΛ
14' Δυνατό σουτ του Ζαϊρί, βρήκε στα σώματα των αμυντικών και κατέληξε κόρνερ
30' Μεγάλη απόκρουση του Αμπάρη σε κοντινή κεφαλιά του Μέλμπεργκ, από σέντρα του Ζαϊρί. Ο Ολυμπιακός διαμαρτύρεται για πέναλτι, αλλά ο Σπάθας έδειξε σωστά να συνεχιστεί το παιχνίδι
31' Νέα σπουδαία απόκρουση του Αμπάρη σε διαγώνιο σουτ του Ραούλ Μπράβο από αριστερά
33' Σε καλή θέση ο Ριέρα, το σουτ που επιχείρησε ήταν χλιαρό και ο Αμπάρης μπλόκαρε εύκολα
35' ΓΚΟΛ (0-1): Σουτ του Μέλμπεργκ, ο Κατσιαρός στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του
39' Σουτ του Μιραλάς από δύσκολη γωνία, ο Αμπάρης μπλόκαρε ευκολα
41' Μεγάλη ευκαιρία της Λάρισας όταν ο Κουζέν βγήκε τετ α τετ με τον Πάρντο, αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού
54' Δικαιολογημένα διαμαρτύρεται για πέναλτι η ΑΕΛ, όταν ο Μετίν "γκρεμίστηκε" στην περιοχή από τον Ουρτάδο
67' Ένταση και νέα διακοπή στο παιχνίδι, αφού ο Τοροσίδης δέχθηκε μία... χιονόμπαλα από τις εξέδρες και βρέθηκε στο έδαφος με τους παίκτες τω δύο ομάδων να έρχονται στα χέρια
76' Ωραία μπαλιά του Φουστέρ, ο Αμπάρης έδιωξε σωτηρια μπροστά από τον Μιραλάς
80' Δεν δείχνει ο διαιτητής δεύτερη κίντρινη στον Ιγκλέσιας για σκληρό μαρκάρισμα στον Μιραλάς
86' Κεφαλιά του Κουζέν, η μπάλα λίγο άουτ
90' Μεγάλη ευκαιρία του Χόλεμπας, το σουτ που επιχείρισε πέρασε σύρριζα από το δεξί δοκάρι του Αμπάρη

ΣΚΟΡΕΡ: 35' αυτ. Κατσιαρός
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ηλίας Σπάθας (Πειραιά)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ιγκλέσιας, Κατσιαρός, Σίμιτς - Μιραλάς

ΛΑΡΙΣΑ (Γιορν Άντερσεν): Αμπάρης, Βελάσκο (90' Αμπουχατζίρα), Κατσιαρός, Ταυλαρίδης, Κολοβέτσιος, Ιγκλέσιας, Μετίν, Πούρι, Μπλάζεκ (72' Φαλάγγας), Σίμιτς (83' Γκέρεμι), Κουζέν
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Τοροσίδης, Ραούλ Μπράβο, Αβρ. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Ουρτάδο, Ιμπαγάσα (84' Μοντεστό) Ζαϊρί, Ριέρα (61' Χόλεμπας), Φουστέρ (89' Γ. Παπαδόπουλος), Μιραλάς