Σάββατο 18 Δεκεμβρίου 2010

Πρωταθλήτρια κόσμου η Ίντερ

squadraImage by maurobrock via FlickrΧωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα η Ίντερ επικράτησε με 3-0 της κονγκολέζικης Μαζέμπε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια κόσμου. Τα γκολ για τους «νερατζούρι» σημείωσαν οι Πάντεφ (13’), Ετό (17’) και Μπιαμπιάνι (85’).

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η Ίντερ έδειξε την ανωτερότητά της και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Αξίζει να σημειωθεί ότι για τέταρτη διαδοχική φορά ευρωπαίκή ομάδα κερδίζει τη συγκεκριμένη διοργάνωση.

Τρίτη η Ιντερνασιονάλ

Στο μικρό τελικό ανάμεσα στην Ιντερνασιονάλ και τη Σεογκνάμ, οι Βραζιλιάνοι πήραν τη νίκη με 4-2. Προηγήθηκαν γρήγορα 2-0 με τους Τίνγκα (15’) και Ντ’ Αλεσάντρο (27’), ενώ στο 34’ οι Κορεάτες έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γιον. Στο 52’ και πάλι ο Ντ’ Αλεσάντρο «έγραψε» το 3-0, ενώ 71’ ο Αλεξάντρο έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση των Βραζιλιάνων. Παρ’ όλα αυτά η Σεογκνάμ κατάφερε με δύο γκολ του Μολίνα (84’, 90’) να μειώσει σε 4-2.