Σάββατο 26 Φεβρουαρίου 2011

Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη - Την πλήρωσε ο Κολοσσός Ρόδου

Ο Άρης επέστρεψε στις νίκες στην Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Η ομάδα του Σλόμπονταν Σούμποτιτς άφησε πίσω της την ήττα από το Περιστέρι και κατέβαλε την αντίσταση του Κολοσσού Ρόδου στο Αλεξάνδειο με 75-66, στην αναμέτρηση που άνοιξε την «αυλαία» της 19ης αγωνιστικής, υποχρεώνοντας παράλληλα τους νησιώτες στην τέταρτη διαδοχική ήττα τους.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 43-35, 60-46, 75-66.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 10-4 με τρίποντο του Ταπούτου στο 4', αλλά ο Κολοσσός πλησίασε 11-9 με δίποντο του Καλάθι στο 6'. Με τρίποντο του Χαραλαμπίδη ο Άρης έφτασε εκ νέου στο +6 (17-11), ωστόσο ακολούθησε σερί 9-0 του Κολοσσού (17-20), για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με δύο βολές του Μπορόβνιακ και μία του Χαραλαμπίδη, οι οποίες άφησαν τις δύο ομάδες ισόπαλες 20-20.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Καλάθης «έγραψε» με δύο βολές το 26-24, ωστόσο ο Άρης έκανε σερί 8-0 και έφτασε το υπέρ του προβάδισμα σε διψήφιο νούμερο (34-24). Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +8 (43-35), αφού ο Παππάς ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων, 15 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

Με καλάθι του Χαραλαμπίδη στα μισά της τρίτης περιόδου ο Άρης προηγήθηκε για πρώτη φορά με 11 πόντους (48-37), ενώ ο ίδιος παίκτης έφερε με τρίποντο τους γηπεδούχους στο +14 (51-37). Ακολούθησε σερί 6-0 του Κολοσσού, ο οποίος μείωσε σε 51-43, ωστόσο ο Άρης «απάντησε» με σερί 6-0 (57-43), για να κλείσει το δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα των 14 πόντων (60-46).

Λίγο μετά την έναρξη της τέταρτης περιόδου ο Χαραλαμπίδης έδωσε με τρίποντο «αέρα» 17 πόντων στον Άρη (65-48), εξέλιξη που μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Πάντως, ο Κολοσσός κράτησε τη διαφορά, καθώς είχε επικρατήσει 89-70 στον πρώτο γύρο στο «Βενετόκλειο», και έτσι υπερτερεί έναντι του Άρη σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Διαιτητές: Γκόντας, Αφεντουλίδης, Κατραχούρας.

ΑΡΗΣ (Σλόμπονταν Σούμποτιτς): Μπράουν 7 (2), Ταπούτος 13 (2), Τάκερ, Τσαϊρέλης 4, Χατζηβρέττας 6, Χαραλαμπίδης 24 (5), Σκορδίλης, Κουμπούρας, Μπορόβνιακ 16, Σλούκας 3, Τόμας 2.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Καλάθης 19, Καυκής 3 (1), Τζόρνταν 8, Πάνος 1, Ασημακόπουλος 3, Χαρίσης 2, Τσάμης 4, Παππάς 11, Γκόλεματς 12 (1), Γεωργαλής 3 (1).