Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2013

Α1 μπάσκετ: Απόλλων Πατρών - Κολοσσός Ρόδου 76-66 - ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Με 25 πόντους του Αμερικανού γκαρντ, ο Απόλλων Πατρών λύγισε στην δ' περίοδο την αντίσταση του Κολοσσού Ρόδου (76-66)

Λέμε συχνά ότι παιχνίδια που φτάνουν σχεδόν στα όριά τους, σαν αυτό του Απόλλωνα Πατρών με τον Κολοσσό, κρίνονται στις λεπτομέρειες. Ειδικά σ'αυτή την περίπτωση, πάντως, η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των γηπεδούχων (76-66) γιατί είχαν σε διαβολεμένο κέφι τον 29χρονο, Ντεμάριους Μπολντς, που με τη δική του στατιστική (25π., 5ρ., 4κλ.) ανέτρεψε το ισχνό πλεονέκτημα που είχαν, ως ομάδα, οι αντίπαλοί του.

Πράγματι, οι Ρόδιοι, με κορυφαίο παίκτη τους τον Στεφανίδη, ήταν ελαφρώς καλύτεροι σε δίποντα και τρίποντα, όπως επίσης σε ριμπάουντ και ασίστ, αλλά δε βρήκαν από κανέναν παίκτη τους τα τρία επιπλέον τρίποντα του Μπολντς. Δεν τους βοήθησαν, επίσης, τα διπλάσια λάθη που έκαναν (18 έναντι 9), γεγονός που τους απέφερε 7 λιγότερους πόντους στην τέταρτη, και καθοριστική, περίοδο του αγώνα. Σερί 15-2 έτρεξαν οι γηπεδούχοι μεταξύ 30ου και 37ου λεπτού, μετατρέποντας το 57-54 της τρίτης περιόδου σε 72-56.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π.: Χιλ 11(2), Αργυρόπουλος 2, Καπερώνης, Τέιλορ 9(1), Ουίλσον 7(1), Λιανός 3(1), Πέτροβιτς 8, Πελεκούδας, Νιφόρας 3(1), Τρεπάλοβατς 5, Χοτ 3(1), Μπολντς 25 (3).
ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Παπαντωνίου 6, Ραμ 5(1), Ματσαμάς, Γεωργαλλής 4, Σμιθ 9, Στεφανίδης 20(2), Σίμπσον, Κουκουλάς, Τσάμης 9(1), Προύιτ 9(1), Όσμπι 4, Δανάς.

Η βαθμολογία (Τρίκαλα και Παναθηναϊκός έχουν ένα αγώνα λιγότερο, από τον Ολυμπιακό έχουν αφαιρεθεί δύο βαθμοί): ΠΑΟΚ 6, ΚΑΟΔ, Αρης, Πανιώνιος, Απόλλων Π. και Ρέθυμνο 5, Ολυμπιακός, Ικαρος, Κηφισιά και Πανελευσινιακός 4, Παναθηναϊκός, Κολοσσός και Ηλυσιακός 3, Τρίκαλα 2.

Τη Δευτέρα (28/10) ολοκληρώνεται η 3η αγωνιστική με τον αγώνα Τρικάλων-Παναθηναϊκού, στις 17.00.