Κυριακή 30 Ιανουαρίου 2011

Την όγδοη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στην περιφέρεια πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 1-0 τον Ολυμπιακό Βόλου στο Πανθεσσαλικό με γκολ του Φουστέρ (19') και διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας των επτά βαθμών από το δεύτερο της βαθμολογίας, Παναθηναϊκό.

Το παιχνίδι δεν διέφερε και πολύ από φιλικό, με τους παίκτες να ακουλουθούν μέσα στα όρια του γηπέδου το κλίμα που είχε δημιουργηθεί τις προηγούμενες μέρες. Λίγο ο δανεισμός του Νέμεθ στον Ολυμπιακό Βόλου δύο 24ωρα πριν το ματς, λίγο τα περισσότερα 8.000 εισιτήρια που πήραν οι Πειραιώτες, λίγο η σκηνή με τους δύο προέδρους, Βαγγέλη Μαρινάκη και Αχιλλέα Μπέο να κάθονται μαζί στην εξέδρα, οδηγούσαν σε ένα φινάλε που έμοιαζε... προδιαγεγραμμένο.

Μοναδική παραφωνία στο σχεδόν φιλικό χαρακτήρα του παιχνιδιού, η μη τήρηση του fair play από τους παίκτες του Ολυμπιακού στη φάση του γκολ, αφού είχε βρεθεί στο έδαφος ο Μόνχε. Στο πνεύμα του αγώνα ήταν ακόμα και ο... διαιτητής, ο οποίος φρόντιζε να σταματάει νωρίς τις αντεπιθέσεις των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός πήρε άκοπα τη νίκη, δεν χρειάστηκε να ζοριστεί και ίσως θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα γκολ, όμως βρήκε μπροστά του έναν καταπληκτικό Γιακούποβιτς, ο οποίος δικαιούται πέρα για πέρα τον τίτλο του κορυφαίου παίκτη του γηπέδου.

Το ντεμπούτο του ως παίκτης του Ολυμπιακού έκανε ο Ράφικ Τζιμπούρ. Ο Αλγερινός αντικατέστησε τον Μάρκο Πάντελιτς στο 61' και λίγο έλειψε σε δύο περιπτώσεις να συνδυάσει με γκολ την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα της νέας του ομάδας.
Το φιλμ του αγώνα

10' Έξυπνη μπαλιά του Καπετάνου στον Μπρέσκα, όμως ο Σλοβάκος δεν πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα μπροστά από τον Μπράβο και να βγει στο τετ α τετ
12' Εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα, ο Μιραλάς κατέβασε και σούταρε, όμως δεν βρήκε στόχο
19' ΓΚΟΛ (1-0): Ο Ριέρα μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή του Ολυμπιακού Βόλου, τράβηξε πάνω του την άμυνα και άφησε στον Φουστέρ που με πλασέ άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για μη τήρηση του fair play, αφού στο χώρο του κέντρου είχε πέσει στο χορτάρι ο Μόνχε
29' Συρτό σουτ του Φουστέρ λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή του Βόλου, δεν ανησύχησε τον Γιακούποβιτς
34' O Τοροσίδης "γκρέμισε" τον Σολάκη στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής δεν σφύριξε πέναλτι
37' Σέντρα του Μόνχε από αριστερά, ο Μπρέσκα έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Πάρντο απέκρουσε
39' Γρήγορη αντεπίθεση του Ολυμπιακού Βόλου. Ο Μπρέσκα άλλαξε με τον Μόνχε, αλλά η κάθετη μπαλιά στον Σολάκη κόπηκε πριν ο επιθετικός των γηπεδούχων βγει μόνος του με τον Πάρντο
44' Σέντρα ακριβείας του Άλβαρες, ο Πάρντο έκανε κακή έξοδο, όμως ο Σολάκης δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα
57' Ο Μιραλάς απέφυγε τον Ντολεζάι, αλλά το δυνατό του σουτ απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Γιακούποβιτς.
58' Πανέξυπνη κάθετη πάσα του Μιραλάς στον Φουστέρ, στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού Βόλου, όμως το πλασέ του Ισπανού δεν ήταν καλό
64'Αντεπίθεση της ομάδας του Βόλου, ο Μπρέσκα βρέθηκε μόνος του έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν καλό
68' Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Τζιμπούρ έκανε το κοντρόλ, σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ
74' Ο Μητρόπουλος έπεσε στην περιοχή και διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, αλλά το ριπλέι δικαιώνει τον διαιτητή
91' Ωραία μπαλιά του Ιμπαγάσα, ο Χολέμπας βρέθηκε μόνος του με τον Γιακούποβιτς, όμως ο τερματοφύλακας του Βόλου απέκρουσε

ΣΚΟΡΕΡ: 19' Φουστέρ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δ. Καλόπουλος
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπερτόλντι, Τομάς, Μαρτίν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σάκης Τσιώλης): Γιακούποβιτς, Ντολεζάι, Άλβαρες, Ζέλεσι, Τομάς, Μπερτόλντι (46' Μπερτόλντι), Ρόκας, Καπετάνος (71' Μητρόπουλος), Μόνχε, Μπρέσκα, Σολάκης (59' Ακόστα)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Τοροσίδης, Ραούλ Μπράβο, Μέλμπεργκ, Αβρ. Παπαδόπουλος, Μοντέστο, Ιμπαγάσα, Ριέρα (75' Χολέμπας), Φουστέρ, Μιραλάς (73' Ζαϊρί), Πάντελιτς (61' Τζιμπούρ) enet.gr