Κυριακή 23 Ιανουαρίου 2011

Serie A: Πρώτη ήττα με Λεονάρντο για Ίντερ

125Image via WikipediaΗ Ίντερ έχασε τους πρώτους της βαθμούς, έχοντας στον πάγκο της τον Λεονάρντο, καθώς γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Ουντινέζε στο Φρίουλι.
Οι νερατζούρι μπορεί να προηγήθηκαν μόλις στο 16ο λεπτό με ωραίο σουτ του Στάνκοβιτς, όμως γρήγορα οι γηπεδούχοι κατάφεραν και αντέδρασαν, φτάνοντας στην ισοφάριση στο 21' με τον Ζαπάτα. Μάλιστα, τέσσερα λεπτά αργότερα πέρασαν και μπροστά στο σκορ με τον Ντι Νατάλε να πετυχαίνει το 99ο τέρμα του στο ιταλικό πρωτάθλημα με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ντομίτσι με προβολή στο 69'.
Στα υπόλοιπα κυριακάτικα ματς, η Νάπολι επέστρεψε στης νίκες, επικρατώντας της Μπάρι με 2-0 και παραμένει στο κυνήγι της Μίλαν και τηςν πρώτης θέσης.
Αντιθέτως, η Λάτσιο δεν τα κατάφερε να την ακολουθήσει. Γνώρισε την ήττα με 3-1 από τη Μπολόνια του Αλμπέρτο Μαλεζάνι και έχασε πολύτιμο έδαφος.
0-0 έληξαν τα παιχνίδια Κίεβο-Τζένο και Σαμπντόρια-Γιουβέντους, ενώ Φιορεντίνα και Λέτσε ήρθαν ισόπαλες με 1-1.