Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου 2011

«Σάρωσε» τη Ζαλγκίρις ο Παναθηναϊκός

Μεγαλειώδη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός στο Κάουνας της Λιθουανίας όπου συνέτριψε τη Ζαλγκίρις με 94-59 και «καπάρωσε» τη δεύτερη θέση. Οι «πράσινους» ήταν εντυπωσιακοί, τελείωσαν το ματς με μόλις τέσσερα λάθη και 21 ασίστ και είχαν κορυφαίους σκόρερ τους Σμιθ και Νικ Καλάθης που πέτυχαν από 17 πόντους.

Το «τριφύλλι» με νίκη την επόμενη εβδομάδα στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ ελπίζει και σε πρωτιά.

Μπορεί ο Παναθηναίκός να χρειάστηκε χρόνο για να πάρει μπροστά και χρειάστηκε να περάσουν 3:25 για σκοράρει ο Σμιθ από τη γραμμή των φάουλ. Ωστόσο, το... άτακτο επιθετικό παιχνίδι της Ζαλγκίρις, δεν της επέτρεψε να εκμεταλλευτεί την αφλογιστία του Παναθηναϊκού, που ολοκλήρωσε την περίοδο με προβάδισμα στο ματς 15-14.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς φόρτσαρε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές Καλάθη, Σμιθ και Μπατίστ πήγε στα αποδυτήρια με το επιβλητικό 41-19.

οι «πράσινοι» διατήρησαν άνετα τη διαφορά ασφαλείας στο δεύτερο ημίχρονο και «έσπασε» το φράγμα των 30 πόντων, στο 63-31, προτού ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με 65-38.

Οι «πράσινοι» κατέβασαν ταχύτητα, οι Λιθουανοί μείωσαν σε 71-50 και ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδωσε χρόνο σε Πατ Καλάθη και Κυρίτση. Το ματς ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (94-59).

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 19-41, 38-65, 59-94.

Ζαλγκίρις (Τριφούνοβιτς): Πόποβιτς 14, Λιπκεβίτσιους, Καλνιέτις 8, Ντελινινκάιτις, Ράκοβιτς 3, Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 4, Μπουτκεβίτσιους, Γιαβτόκας 8, Κουζμίνσκας 6, Γουίμς 16.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 6, Μπατίστ 13, Λόγκαν 6, Σάτο 7, Πατ Καλάθης 2, Διαμαντίδης 5, Βουγιούκας 8, Νικ Καλάθης 17, Κυρίτσης, Σμιθ 17, Καϊμακόγλου, Γιασικεβίτσιους.