Σάββατο 19 Μαΐου 2012

ΝΒΑ: Με ανατροπή έφτασαν σε νίκη Λέικερς και Σίξερς

Los Angeles Lakers logo
Los Angeles Lakers logo (Photo credit: Wikipedia)
Αν και βρέθηκαν στο -5, 3 λεπτά πριν τη λήξη, οι Λέικερς πήραν τη νίκη 99-96 επί της Οκλαχόμα, μέσα στο Λος Άντζελες και μείωσαν σε 2-1 τη σειρά της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ στο ΝΒΑ. Ο Κόμπι Μπράιαντ σημείωσε 36 πόντους και ήταν αυτός που χαμογέλασε τελευταίος, έστω κι αν ο Κέβιν Ντουράντ με 31 πόντους έκανε ό,τι μπορούσε για να οδηγήσει σε 3η νίκη την Οκλαχόμα.

Στην 3η περίοδο σημείωσε 10 πόντους και οι Θάντερ ξέφυγαν 61-68. Μέχρι το 30΄ όμως Οι Μπράιαντ, Κόμπι μείωσαν στον πόντο, 69-70. Στο τέλος, με βολές του Μπράιαντ οι Λέικερς προσπέρασαν, 95-94. Ο Ιμπάκα αστόχησε σε σουτ και ο Μέτα Γουόρλντ Πις διεύρυνε την πρωτοπορία των Λέικερς με 2/2 βολές, 97-94. Με εναπομείναντα χρόνο 11'' ο Κέντρικ Πέρκινς έφερε την Οκλαχόμα στον πόντο, 97-96 με λέι απ για να διαμορφώσει το 99-96 ο Κόμπι Μπράιαντ. Με σουτ τριών πόντων, αρκετά έξω από τη γραμμή, ο Ντουράντ αστόχησε στην τελευταία επίθεση των Θάντερ και οι Λέικερς ήταν οι νικητές.

Παρά το κακό ξεκίνημα 0-14, η Φιλαδέλφεια φώναξε ζωντανή στο β΄ μέρος και ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά με τους Σέλτικς. Η ομάδα της Βοστώνης δεν κατάφερε να βάλει την μπάλα στο διχτάκι για τα πρώτα 7 λεπτά της 3ης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 13-1 ισοφάρισαν 63-63 στο 37ο λεπτό. Ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη το σκορ ήταν 83-83, αλλά έκτοτε η Βοστόνη δεν ξανασκόραρε. Οι Ουίλιαμς, Άλεν, Γιανγκ και Μικς ήταν αυτοί που έφεραν τους Σίξερς από το -18 στην ισοφάριση, αλλά ο Ιγκουοντάλα «καθάρισε» ουσιαστικά στο τέλος σημειώνοντας 5 σερί πόντους, 89-83. Ο Τζόντι Μικς με 4/4 βολές διαμόρφωσε το τελικό 92-83.