Σάββατο 28 Δεκεμβρίου 2013

Τρίκαλα - Πανελευσινιακός 72-59

Τα Τρίκαλα φρόντισαν να επιβάλουν την κυριαρχία τους στους φιλοξενούμενους από την αρχή του αγώνα, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει μπροστά στο σκορ με 17-12.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να αυξάνουν σταδιακά τη διαφορά τους, διαμορφώνοντας το 38-25 με το οποίο οι δύο αντίπαλοι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Θεσσαλοί διατήρησαν την πρωτοβουλία τους στο παιχνίδι, χωρίς όμως να ανεβάσουν στροφές. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 54-40, ενώ στο τέλος του αγώνα ο φωτεινός πίνακας έγραψε 72-59.

Τα Τρίκαλα με ομαδική δουλειά δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στον Πανελευσινιακό και έφτασε με μαθηματική ακρίβεια σε μια νίκη που είχε προδιαγραφεί από το πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη ήταν εξ αρχής ένα επίπεδο ανώτεροι των αντιπάλων τους και με τη νίκη τους αυτή, έφτασαν τους 15 βαθμούς, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα στη "μάχη" που δίνουν για τη σωτηρία τους.

1. Κορυφαίος για τους νικητές ο Χρήστος Δεληγιάννης ο οποίος σημείωσε 12 πόντους, έχοντας παράλληλα 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.
2.  Ο Τζέρεμι Γκρέιτζερ ακολούθησε τον Δεληγιάννη σε απόδοση, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 9 πόντους και 4 ριμπάουντ.
3. Ο Πάτρικ Γιούινγκ ήταν ο τρίτος της παρέας των Τρικάλων. Σημείωσε και αυτός 9 πόντους, μαζεύοντας παράλληλα δύο αμυντικά ριμπάουντ.
4. Ο Λάρι Τέρνερ ξεχώρισε από πλευρά φιλοξενούμενων με 14 πόντους στο ενεργητικό του και πέντε ριμπάουντ.
5. Ο Παπαμακάριος ήταν αλάνθαστος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών έχοντας 10/10, ενώ ευστόχησε και σε ένα από τα δύο δίποντα που επιχείρησε, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 12 πόντους.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 6, Περούνισιτς, Γιούινγκ 9, Γιαννακίδης 8, Πέτροβιτς 7(1), Γκρέιντζερ 9(1), Δεληγιάννης 12, Ματαλόν 4, Φουντάς 1, Νικολόπουλος, Γεωργάκης 5, Μουτακαμπίρ 9(2).

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου, Παπαμακάριος 12, Αράπης 9(1), Ράιλι 7(1), Δημάκος 5(1), Τζόουνς 10(2), Φαγιέ 2, Μελισσαράτος, Τέρνερ 14, Αβραμίδης.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 38-25, 54-40, 72-59