Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου 2013

Κύπελλο Ελλάδας: Δύσκολη νίκη ο Παναθηναϊκός, 2-1 τον Εργοτέλη

«Ισχνό» προβάδισμα για πρόκριση στη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας απέκτησε ο Παναθηναϊκός, που επίκρατησε δύσκολα του Εργοτέλη με 2-1 στο «Απόστολος Νικολαΐδης» και άφησε «ανοιχτούς λογαριασμούς» για τη ρεβάνς της 30ής Οκτωβρίου.

Οι γηπεδούζοι προηγήθηκαν με το πρώτο γκολ του Κλωναρίδη στους «πράσινους», στο 41΄, αλλά η ομάδα του Ηρακλείου δεν παράτησε το παιχνίδι και ισοφάρισε στο 59΄ με τον Διαμαντάκο. Τελικά, τη λύτρωση στο «τριφύλλι» έδωσε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Σίλντεφελντ, που σκόραρε με κεφαλιά από σέντρα του Σπυρόπουλου.
Στη Νέα Σμύρνη, ο Πανιώνιος επικράτησε με 3-1 του Απόλλωνα Καλαμαριάς και απέκτησε σαφές προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς στη Θεσσαλονίκη, στις 30 Οκτωβρίου. Ο Καμπάνταης σκόραρε δύο φορές για τους «κυανέρυθρους» (31΄, 37΄) ενώ το τρίτο γκολ σημείωσε ο Μενδρινός στο 84΄, ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε μειώσει ο Βέντζιος στο 35ο λεπτό.