Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2013

Εμφανώς βελτιωμένος ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Μακάμπι

Εμφανώς βελτιωμένος σε σχέση με το ματς απέναντι στην ΤΣΣΚΑ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 80-74 της Μακάμπι στη Μόσχα. Εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο από τους νταμπλούχους. Κορυφαίος ο Κάρι με 27 πόντους.

Την τρίτη θέση στο «Γκομέλσκι Καπ» κατέκτησε ο Παναθηναϊκός νικώντας με 80-74 τη Μακάμπι στον μικρό τελικό. Οι «πράσινοι» ήταν εμφανώς βελτιωμένοι σε σχέση με το φιλικό του Σαββάτου απέναντι στην ΤΣΣΚΑ (72-49) παρουσιάζοντας εξαιρετική εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο. Κορυφαίος ήταν ο Ραμέλ Κάρι με 27 πόντους. Επόμενος αντίπαλος για το «τριφύλλι» είναι την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ η Αστάνα από το Καζακστάν.

Το ματς

Οι πρώτοι πέντε του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν οι Κάρι, Διαμαντίδης, Ματσιούλις, Φώτσης και Σκορδίλης, ενώ για τη Μακάμπι άρχισαν το ματς Οχαγιόν, Ράις, Σμιθ, Ίνγκλις και Σχορτσανίτη. Η ομάδα του Μπλατ ξεκίνησε «ζεστή» με τον Σμιθ να πυροβολεί από μακριά (7-2), αλλά γρήγορα ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε, πέρασε μπροστά με τρίποντο του Διαμαντίδη (10-12) και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Κάρι. Ο Αμερικανός πέτυχε 15 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και οδήγησε την ομάδα του σε προβάδισμα τριών πόντων (21-24).

Η ομάδα του λαού επέστρεψε… αγριεμένη και με ένα γρήγορο 5-0 πέρασε μπροστά (26-24). Με τρίποντο από τον Μπράμο και alley-hoop μεταξύ Διαμαντίδη-Λάσμε οι «πράσινοι» ανέκτησαν το προβάδισμα, αλλά μόνο προσωρινά. Η κακή τους άμυνα επέτρεψε στην τριάδα Σμιθ, Ινγκλς και Πνίνι να σκοράρει με κάθε τρόπο και η Μακάμπι ξέφυγε με οκτώ (45-37), προτού ένα κάρφωμα του Γκιστ διαμορφώσει το 45-39 του πρώτου μέρους.

Χαμηλό σχήμα επέλεξε για το ξεκίνημα του δευτέρου μέρος ο προπονητής του «τριφυλλιού» με Διαμαντίδη, Κάρι, Μπράμο, Ματσιούλις και Μπατίστ. Ο Παναθηναϊκός ήταν μεταμορφωμένος, συγκεντρωμένος και αποφασισμένος επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια. Θωράκισε την άμυνά του, προσπέρασε με τρίποντο-ποιου άλλου;-του Κάρι (48-49) και με τρία συνεχή καλάθια του Μπατίστ άρχισε να χτίζει διαφορά (48-57), που έφτασε τους δώδεκα με γκολ-φάουλ του Μπράμου (48-60) και λίγο αργότερα τους 13 με βολές του Λάσμε (51-64).

Με καλάθι του Παππά οι νταμπλούχοι Ελλάδος έφτασαν στο +14 (56-70) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όμως οι δοκιμές του Πεδουλάκη έκοψαν τη φόρα τους και η Μακάμπι πλησίασε στους οκτώ (62-70). Ένα λέι απ του Κάρι κι ένα τρίποντο του Διαμαντίδη σταμάτησαν το σερί (62-75). Ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε ουσιαστικά ποτέ, αλλά οι Ισραηλινοί εκμεταλλευόμενοι τη χαλάρωσή του μείωσαν στο τελικό -6 (74-80).

Δεκάλεπτα: 21-24, 45-39, 54-65, 74-80.

Μακάμπι (Μπλατ): Σμιθ 23, Ινγκλς 13, Πνίνι 12, Σχορτσανίτης 11, Τάιους 5, Ράις 4, Οχαγιόν 4, Λάντσμπεργκ 2.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Κάρι 27, Μπατίστ 10, Διαμαντίδης 10, Μπράμος 10,