Κυριακή 9 Ιανουαρίου 2011

Β' Εθνική: Πλησίασε τον ΠΑΣ ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός νίκησε την Ηλιούπολη με 2-0 και πλησίασε στον έναν πόντο τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας της Β' Εθνικής, ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος τη Δευτέρα κοντράρετε με τον ΟΦΗ στο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Η ομάδα του Αγρινίου, αν και ήταν ανώτερη καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έχασε πάμπολλες ευκαιρίες -μαζί με ένα πέναλτι-, άνοιξε το σκορ μετά από 57 λεπτά αγώνα με τον Μπαϊκαρά, ενώ στο 82' ο Θεοδωρίδης με εντυπωσιακό μακρινό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Αντιθέτως, ο τρίτος της βαθμολογίας Διαγόρας δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο της νίκης, καθώς γνώρισε την ήττα με 1-0 στα Τρίκαλα από την ομώνυμη ομάδα. Το μοναδικό γκολ στη συνάντηση πέτυχε ο Κοντογουλίδης πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90'.

Εντυπωσιακή η Δόξ Δράμας σκόρπισε με 4-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας, η οποία θα πρέπει να αρχίσει να σκέφτεται πλέον το ενδεχόμενο του υποβιβασμού.

Το ίδιο ισχύει και για την ουραγό Καλλιθέα, που κόντρα στον Θρασύβουλο στη Φυλή, αν και προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα τέρματα του Καραδήμου στο 3ο λεπτό και του Μαρουκάκη στο 25', είδε εν τέλει τους γηπεδούχους να κάνουν την ολική ανατροπή στο β' μέρος με τα γκολ των Κατσίκη στο 56', Ζαχαρόπουλου στο 59' (με πέναλτι) και Μουστόγιαννη στο 87'.

Υπερπολύτιμο διπλό με 1-0 πήρε ο Εθικός κόντρα στον Αγροτικό Αστέρα ενώ κοντά στο γκρουπ των πρωτοπόρων παρέμεινε ο Λεβαδειακός, που νίκησε με 2-1 τον Ιωνικό.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

Κυριακή (09/01)
Παναιτωλικός-Ηλιούπολη 2-0 (57' Μπαϊκαρά, 82' Θεοδωρίδης)
Τρίκαλα-Διαγόρας 1-0 (85' Κοντογουλίδης)
Αγροτικός Αστέρας-Εθνικός 0-1 (8' πεν. Περέιρα)
Θρασύβουλος-Καλλιθέα 3-2 (56΄Κατσίκης, 59' πεν. Ζαχαρόπουλος - 3' Καραδήμος, 25' Μαρουκάκης)
Δόξα Δράμας-Αναγέννηση Καρδίτσας 4-0 (21' Ρούτσης, 63΄, 82' Μαρκόφσκι, 73' Καρακώστας)
Βέροια-Εθνικός Αστέρας 2-0 (52', 76' Καλογέρης)
Λεβαδειακός-Ιωνικός 2-1 (47' πεν. Μπάρκογλου, 65' Ντιμπαλά - 45' Ντε Φαρία)