Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2011

Τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη της πέτυχε η ΑΕΚ, με 3-0 επί του Αστέρα στην Τρίπολη. Για ακόμα μία φορά τη διαφορά έκαναν οι τρεις επιθετικοί της, Λυμπερόπουλος, Μπλάνκο και Σκόκο, οι οποίοι μάλιστα σημείωσαν τα τρία τέρματα της ομάδας. Στο 38' αντικαταστάθηκε ο Μανωλάς που έπαθε θλάση και χάνει το ντέρμπι Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό την Τετάρτη και πιθανότατα το σαββατιάτικο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό Βόλου.

Ο Χιμένεθ παρέταξε την ΑΕΚ με συνταγή Σερρών, μετά το 3-1 επί του Πανσερραϊκού και δικαιώθηκε. Ωστόσο, στο πρώτο ημίχρονο η “Ένωση” ήταν μέτρια και προσπαθούσε να απειλήσει μόνο με κάποια μακρινά σουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ έδειξε ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα. Οι Λυμπερόπουλος, Σκόκο και Μπλάνκο είχαν περισσεύματα ενέργειας και οδήγησαν στην ευρεία αυτή νίκη.

Ο Λυμπερόπουλος μάλιστα απέδειξε ότι αποτελεί βαρόμετρο για την ΑΕΚ, αφού εν πολλοίς από τη δική του απόδοση εξαρτάται και η εν γένει απόδοση της ομάδας. Εκτός των τριών σκόρερ, πάρα πολύ καλοί ήταν οι Δέλλας και Μάκος, που κράτησαν αμυντικά.

tripoli aek 0-1 liberopoulos
Ανέβηκε από pklora7. - Περισσότερα επαγγελματικά, αθλητικά και εκπαιδευτικά βίντεο.
Η ΑΕΚ χτυπήθηκε ακόμα μία φορά από την ατυχία. Οι Κώστας Μανωλάς και Νίκος Γεωργέας αποχώρησαν τραυματίες και περιορίζουν τις επιλογές του προπονητή τους εν όψει του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

tripoli aek 0-2 blanko
Ανέβηκε από pklora7. - Δείτε κι άλλα αθλητικά και extreme sports video.

Από πλευράς Αστέρα, κανένας παίκτης δεν μπόρεσε να διακριθεί. Ο Ουριμπάρι μάλιστα φέρει σαφέστατη ευθύνη για το δεύτερο γκολ, ενώ έχει χάσει (όπως και πολλοί άλλοι) τον παίκτη του στη φάση του πρώτου τέρματος.
Το φιλμ του αγώνα
10' Γρήγορη αντεπίθεση της ΑΕΚ, ο Γκερέιρο πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του ήταν κακό και έφυγε ψηλά άουτ
21' Ο Σκόκο βρήκε κενό στην άμυνα και επιχείρησε μακρινό σουτ, όμως ο Ντεγκρά έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ
26' Καλό μακρινό σουτ του Λαγού, η μπάλα ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι
27' Λάθος του Γκερέιρο που δίνει την μπάλα στον Λαδάκη, εκείνος έκανε το σουτ από μακριά και ο Σάχα έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ
32' Εκτέλεση φάουλ του Σκόκο, ο Ντεγκρά μπλόκαρε σταθερά
42' Μπαλιά πολλών μέτρων του Γκερέιρο, ο Μπλάνκο κατέβασε εντυπωσιακά, αλλά το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο Ντεγκρά

tripoli aek 0-3 scoco me penalti
Ανέβηκε από pklora7. - Βίντεο από μπάσκετ, μπέιζμπολ και πάλη.
46' Σέντρα του Σκόκο από αριστερά, καρφωτή κεφαλιά του Μπλάνκο, όμως ο Ορόθκο έδιωξε τελευταία στιγμή σε κόρνερ
47' ΓΚΟΛ (0-1): Αδράνεια της άμυνας του Αστέρα μετά από κόρνερ του Σκόκο, ο Νασούτι σούταρε, ο Ορόθκο έδιωξε στη γραμμή, αλλά ο Λυμπερόπουλος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
56' ΓΚΟΛ (0-2): Βολέ του Σάχα, ο Μπλάνκο χάνει το κοντρόλ και μπερδεύει τον Ουριμπάρι, η μπάλα πέρασε και στο τετ α τετ ο Μπλάνκο δεν αστόχησε
60' Διαγώνιο σουτ του Μπλάνκο, ο Ντεγκρά μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια
65' Σέντρα του Λαγού από τα αριστερά, ο Μπλάνκο δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας και να τη στείλει στα δίχτυα
73' ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Γιάχιτς έπεσε κάτω και ο Κάκος έδωσε πέναλτι και κάρτα στον Πουλίδο που μόλις έχει ακουμπήσει το Βόσνιο αμυντικό της ΑΕΚ
76' ΓΚΟΛ (0-3): Ο Σκόκο εκτέλεσε ψηλά και δυνατά και νίκησε τον Ντεγκρά
86' Δυνατό σουτ του Φρανκού, η μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Σάχα
92' Συρτή σέντρα του Φρανκού, ο Σάχα απέκρουσε ασταθώς και ο Ροζέριο από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σάχα
ΣΚΟΡΕΡ: 47' Λυμπερόπουλος, 56' Μπλάνκο, 76' πεν. Σκόκο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τ. Κάκος (Κέρκυρας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πουλίδο - Σκόκο, Καράμπελας, Γιάχιτς, Δέλλας
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βαγγέλης Βλάχος): Ντεγκρά, Φυτανίδης, Ορόθκο, Πουλίδο, Ουριμπάρι, Λαδάκης (72' Μπακασέτας), Μπαστία, Καρέρα (59' Αρσενίεβιτς), Φορτούνης, Ουντότζι (63' Ροζέριο), Φρανκού
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Καράμπελας, Γεωγέας (57' Γιάχιτς), Δέλλας, Μανωλάς (38' Νασούτι), Μάκος (77' Μάκος), Γκερέιρο, Λαγός, Σκόκο, Λυμπερόπουλος, Μπλάνκο