Τρίτη 18 Οκτωβρίου 2011

Παναθηναϊκός: Τον λύγισε ο Φοίνικας

Την ήττα με 3-1σετ γνώρισε στη Κυψέλη ο Παναθηναϊκός από τον Φοίνικα Σύρου και έδειξε πως δεν ήταν έτοιμος για την πρεμιέρα.

Τον πρώτο επίσημο αγώνα έδινε ο Παναθηναϊκός στο άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό της Κυψέλης, κόντρα στον Φοίνικα Σύρου. Οι «πράσινοι» μπορεί να μην ήταν έτοιμοι, καθώς το ρόστερ συμπληρώθηκε αργά, αλλά προσπάθησαν να πάρουν το ματς και μπήκαν δυνατά από το πρώτο σετ.

Το «τριφύλλι» προηγήθηκε 1-0 στα σετ (25-21), αλλά οι φιλοξενούμενοι έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Νικηφορίδη κατάφεραν να ανατρέψουν το ματς. Αν και στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός κρατούσε μία μικρή διαφορά μέχρι το 19-17 δεν μπόρεσε να κάνει το 2-0 (22-25) και να εξασφαλίσει τον βαθμό. Η ομάδα της Σύρου εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Τριφυλλιού και ισοφάρισε.

Στο τρίτο σετ υπήρξε ισορροπία, αλλά και πάλι στα κρίσιμα σημεία οι παίκτες του Νίκου Μπουτσουρή δεν αντέδρασαν σωστά και ο Φοίνικας έκανε το 1-2 (24-26). Στο τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το σκορ, με τον Παναθηναϊκό να τους φτάνει στο 17-17 μετά από τρεις σερί πόντους. Ο «πράσινος» ρυθμός χάθηκε με αποτέλεσμα ο Φοίνικας να κάνει το 1-3 (23-25) και τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει με ήττα τις υποχρεώσεις του.

Τα σετ: 25-21, 22-25, 24-26, 23-25
Παναθηναϊκός (Μπουτσουρής): Ζουπάνης 10 (6/9 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ψάρρας 3, Στοΐκοβιτς 20 (18/32 επ., 2 μπλοκ, 32% υπ. - 14% άριστες), Γιοζεφάσκι 18 (17/39 επ., 1 άσο), Κοτσιλιάνος 11 (11/19 επ., 56% υπ. - 31% άριστες), Πανταλέων 12 (7/12 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Δαρίδης -λ 59% υπ. - 44% άριστες / Ντονάς, Αγγελόπουλος, Πρωτοψάλτης
Φοίνικας (Νεόφυτος): Ντάνγκουμπιτς 11 (6/6 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Κουρνέτας 3, Θάνος 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Γκοτς 1 (1/5 επ., 50% υπ. - 10% άριστες), Ντόκιτς 19 (18/34 επ., 1 μπλοκ), Λάππας 16 (14/24 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. - 32% άριστες). Κουρούπης -λ 76% υπ. - 48% άριστες / Παπαγγελόπουλος, Νικηφορίδης 21 (18/29 επ., 3 μπλοκ, 77% υπ. - 55% άριστες), Αρβανίτης