Παρασκευή 28 Οκτωβρίου 2011

Euroleague: Πρώτη νίκη ο Ολυμπιακός

Με ηγέτες τους Βασίλη Σπανούλη (20π.) και Γιώργο Πρίντεζη (21π.) ο Ολυμπιακός πήρε την πρώτη του νίκη στην Euroleague επί της Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ με 81-74, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Α΄ ομίλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» με πολύ καλή άμυνα στο ξεκίνημα και σε συνδυασμό με την αστοχία των Τούρκων προηγήθηκαν 10-4 και 12-6, αλλά από κει και πέρα η ομάδα του Σπάχια βρήκε τα…πατήματά της και πέρασε μπροστά 14-12, ενώ έκλεισε το ημίχρονο με τη μεγαλύτερη διαφορά (26-37).

Η ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά στο τρίτο 10λεπτο και με δύο καλάθια του Σπανούλη μείωσε σε 30-37, αλλά και πάλι οι Τούρκοι είχαν την απάντηση και πήραν προβάδισμα 12 πόντων (32-44). Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Πρίντεζη η διαφορά έπεσε στο -8, ενώ το σερί έγινε 10-0 για τον Ολυμπιακό, μετά την τεχνική ποινή που δόθηκε στον πάγκο των Τούρκων και ο Σπανούλης ευστόχησε στις δύο βολές και στην επαναφορά της μπάλας στο λέι απ. (42-44). Το ματς ξεκίνησε…από την αρχή από εκείνο το σημείο και τέλος της περιόδου βρήκε τη Φενέρ μπροστά με ένα πόντο (53-54).

Σπανούλης και Πρίντεζης ήταν αυτοί που στην 4η περίοδο «πήραν στις πλάτες τους» τον Ολυμπιακό και τον οδήγησαν στη μεγάλη νίκη.