Τετάρτη 7 Δεκεμβρίου 2011

VIDEO - Ολυμπιακός - Άρσεναλ [3 - 1] - Δείτε το γκόλ!

Ασχημο παιχνίδι έπαιξε η τύχη στον Ολυμπιακό, καθώς αν και νίκησε με 3-1 την Αρσεναλ, έχασε την πρόκριση για τους «16» του Champions League λόγω της νίκης της Μαρσέιγ με 3-2 επί της Ντόρτμουντ στη Γερμανία.

Η βραδιά έδειχνε από νωρίς ιδανική για τους "ερυθρόλευκους", καθώς το συγκρότημα του Ερνέστο Βαλβέρδε πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 2-0, την ίδια ώρα που η Ντόρτμουντ νικούσε με 2-1 (είχε προηγηθεί με 2-0) τους Γάλλους.

Η Αρσεναλ κατάφερε να μειώσει στα μέσα περίπου της επανάληψης και πολλοί αγχώθηκαν στο φαληρικό γήπεδο μην κάνουν οι Αγγλοι τη ζημιά. Στην πραγματικότητα, όμως, ο Ολυμπιακός δεν είχε να φοβηθεί τίποτα από αυτούς. Το κακό θα ερχόταν από τους Γερμανούς...

Μέσα σε τρία λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο η εμφανώς αδιάφορη (σε βαθμό παρεξηγήσεως) Ντόρτμουντ δέχθηκε δυο γκολ από τη Μαρσέιγ, με τους Γάλλους έτσι να παίρνουν τους τρεις πόντους και μαζί την πρόκριση ως δεύτεροι στον 6ο Όμιλο.